Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: vahevalimised olid vabariiklastele suur päev

{{1541603700000 | amCalendar}}
Foto: Evan Vucci/AP Photo/Scanpix

USA president Donald Trump andis kolmapäeval Valges Majas vahevalimiste järgse pressikonverentsi. Tema sõnul olid valimised vabariiklaste jaoks suur päev.

USA vahevalimistel säilitasid vabariiklased senatis kindla enamuse. Demokraadid aga taastasid kaheksa-aastase vaheaja järel kontrolli kongressi esindajatekoja üle.

Seni oli enamus nii esindajatekojas kui ka senatis Vabariikliku Partei käes.

USA president Donald Trump nimetas teisipäeval peetud vahevalimisi suureks päevaks vabariiklastele, kes suurendasid oma enamust senatis, kuid kaotasid enamuse esindajatekojas.

"Eile oli suur päev, uskumatu päev," ütles Trump kolmapäeval Valges Majas pressikonverentsil.

"Eile õhtul eiras vabariiklaste partei ajalugu, laiendades enamust senatis ning märkimisväärselt ületades ootusi esindajatekojas," ütles ta.

Juba varem päeval nimetas Trump vabariiklaste esinemist vahevalimistel edukaks.

Trump avaldas lootust, et vabariiklased ja demokraadid suudavad koos tööd teha.

Ta avaldas tunnustust ka demokraatide liidrile ja esindajatekoja tõenäolisele järgmisele spiikrile Nancy Pelosile.

"Loodetavasti saame me kõik järgmisel aastal koos tööd teha, et anda jätkuvalt Ameerika rahvale. Seal hulgas majanduskasvu, taristu, kaubanduse, retseptiravimite hinna alandamise valdkonnas," ütles Trump Valges Majas pressikonverentsil.

Vahevalimistel on USA poliitikas oluline roll ka ametisoleva presidendi toetuse hindamisel ning praeguse riigipea Donald Trumpi jaoks oli tegu esimeste vahevalimistega. Kuigi president ise ei kandideerinud, on ta olnud aktiivselt valimiskampaaniast osa võtmas ning käinud ka olulisteks poliitilisteks lahinguväljadeks kujunenud osariikides kampaaniaüritusi läbi viimas.

Trump hoiatas esindajatekoja demokraate uurimiste algatamise eest

USA president Donald Trump hoiatas kolmapäeval esindajatekoja demokraate, et nad ei kulutaks tema ametiaja teist poolt uurimiste läbiviimiseks tema ja administratsiooni vastu.

Trump rõhutas Valges Majas pressikonverentsil, et demokraadid ja vabariiklased peaksid hoopis erimeelsused kõrvale heitma ja tegema tööd Ameerika rahva heaks.

Esindajatekojas enamuse tagasi võitnud demokraadid on hoiatanud, et nad alustavad uurimisi Trumpi ja tema administratsiooni vastu.

Trump lubas sellisel juhul vastata ning hoiatas, et see viiks valitsuse töö seiskumiseni.

Trump lubas mitte peatada Venemaa valimissekkumise uurimist

Trump ründas kolmapäeval taaskord uurimist tema valimiskampaania võimaliku kokkumängu kohta Venemaaga, kuid rõhutas, et tal ei ole kavatsust seda peatada.

"Ma võiksin kohe praegu igaühe tagandada, kuid ma ei taha seda (uurimist) peatada, kuna poliitiliselt mulle ei meeldi seda peatada," ütles Trump Valges Majas pressikonverentsil, mis korraldati päev pärast kongressi vahevalimisi.

"Ma ei ole mures mitte millegi üle Venemaa-uurimises, kuna see on pettus," sõnas president.

Trump loodab kohtuda Põhja-Korea liidriga järgmise aasta alguses

USA president Donald Trump avaldas kolmapäeval lootust, et ta kohtub Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga uuesti järgmise aasta alguses, kuid lisas, et ta ei kiirusta läbirääkimisi pidama.

Trump ütles vahevalimiste järgsel pressikonverentsil Valges Majas, et ta on valmis järgi andma Põhja-Korea peamisele nõudmisele leevendada sanktsioone, kuid rõhutas, et selleks peavad põhjakorealased "meile reageerima".

Trump ja Kim kohtusid esmakordselt sel suvel Singapuris.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: