ERR Pariisis: Macron kutsus ilmasõja mälestusüritusel ehitama lootust, mitte hirmu

Foto: Jacques Witt/SIPA/Scanpix

Pariisis tähistati suurejooneliselt Esimese maailmasõja lõpu 100. aastapäeva, kohal viibis umbes 70 riigipead kogu maailmast. Prantsusmaa president Emmanuel Macron kutsus kokkutulnuid üles ehitama lootust, mitte hirmu.

Neli aastat kestnud verevalamine lõppes 11. novembril 1918 kell 11. Nüüd, 100 aastat hiljem kell 11 helisesid kellad kõikjal üle Prantsusmaa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Suur osa maailma liidritest oli kogunenud Pariisi Triumfikaare juurde. Riigijuhid tulid sinna koos, eraldi saabus vaid kaks meest - kõigepealt USA president Donald Trump ja seejärel viimasena Venemaa president Vladimir Putin.

"Meie kõik siin, poliitilised juhid peame 11.11.2018 taas kinnitama oma inimestele oma tõsist ning piiritut vastutust, et anda meie lastele edasi maailm, millest põlvkonnad on unistanud. Andma meile lootust ning seisma vastu meie hirmudele," kõneles Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

70 riigijuhi hulgas oli ka Eesti president Kersti Kaljulaid. Esimeses maailmasõjas sõdisid tuhanded eestlased ja sõjajärgne maailm andis võimaluse teoks teha Eesti unistuse oma riigist.

100 aastat tagasi püüdis Eesti Pariisis rahukonverentsil ust paotada ja sisse astuda.

"Ja nüüd, 100 aastat hiljem oleme me siia kutsutud koos paljude teiste riikidega selleks, et tähistada seda aastat, mil Euroopas sündis väga palju uusi riike, aga loomulikult sündis valu ja vaevaga," rääkis Kaljulaid.

Riigijuhid läksid mälestustseremoonialt edasi lõunasöögile ja sealt rahufoorumile.

Pariisi linn mälestas Esimeses maailmasõjas hukkunud pariislasi sama arvu lilledega linnavalitsuse ees, üks lill igale hukkunule.

"Tuleb meeles pidada seda halba, mida sõda kaasa tõi, seda hävitustööd ja neid, keda see mõjutas. See tuletab meelde, et tuleb vältida sõja kordumist," rääkis Pariisi elanik Antoine.

"Mina olen venelane. On pisut veider, et Venemaal seda sõda eriti ei mäletata. On huvitav vaadata, kuidas sõja lõppu siin tähistatakse," ütles Pariisis viibinud turist Olga.

"Mulle meeldib, et meie sõjaväe mälestust hoitakse au sees," sõnas Pariisi elanik Barbara.

Nelja sõja-aasta jooksul hukkus kokku ligi 10 miljonit sõdurit ja pea sama palju tsiviilisikuid.

Mälestusüritused toimusid 10 000 politseiniku valve all. Enim kardeti rahutusi Trumpi-vastaselt meeleavalduselt, mis aga vähemalt esialgu läks rahulikult.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: