Gaza rühmitused sõlmisid Egiptuse vahendusel Iisraeliga relvarahu

{{1542178020000 | amCalendar}}
Hamasi võitlejate matused Gaza sektoris 12. novembril.
Hamasi võitlejate matused Gaza sektoris 12. novembril. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Gaza sektori palestiina äärmusrühmitused teatasid teisipäeval Egiptuse vahendusel Iisraeliga relvarahu sõlmimisest, et takistada vägivalla eskaleerumist täiemahuliseks sõjaks.

Rühmitused, nende hulgas ka Gazat valitsev Hamas, teatasid ühisavalduses, et peavad relvarahust kinni nii kaua, kui Iisrael seda teeb.

"Tänu Egiptuse pingutustele sai võimalikuks relvarahu vastupanuliikumise ja sionistliku vaenlase vahel," öeldi avalduses.

"Vastupanuliikumine austab seda deklaratsiooni nii kaua, kui sionistlik vaenlane seda austab."

Türgi kutsus varem päeval Iisraeli lõpetama otsekohe rünnakud Gaza sektori vastu ning kannustas rahvusvahelist kogukonda tegutsema, kuna vägivalla eskaleerumine ähvardab paisuda täiemahuliseks konfliktiks.

Gazas on viimase ööpäeva jooksul Iisraeli õhulöökides surma saanud seitse palestiinlast.

Iisraeli õhulöögid ning Gaza sektorist lähtuv palestiina äärmusrühmituste raketi- ja miinipildujatuli ähvardasid läita uue sõja kahe poole vahel.

Vastastikused rünnakud ägenesid pärast Iisraeli eriüksuste pühapäevast erioperatsiooni Gaza sektoris, mille käigus said surma seitse palestiina äärmuslast ja üks Iisraeli kolonel.

Iisraeli sõjaväe teatel on armee korraldanud esmaspäeva pärastlõunast teisipäeva hommikuni Gazas õhurünnakuid 100 palestiina äärmusrühmituste objekti pihta vastuseks rohkem kui 370 enklaavist tulistatud raketile.

Kuveit ja Boliivia kutsusid Gaza vägivallaga seoses kokku ÜRO Julgeolekunõukogu.

Netanyahu õigustas Gaza relvarahuga nõustumist

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu õigustas kolmapäeval otsust nõustuda relvarahuga, et teha lõpp viimaste aastate rängimatele vastastikustele rünnakutele Gaza sektori äärmusrühmitustega.

"Kriisiolukorras, kui tuleb langetada julgeoleku seisukohast üliolulisi otsuseid, ei saa üldsust alati teavitada kaalutlustest, mida tuleb vaenlase eest varjata," ütles Netanyahu.

"Meie vaenlased palusid relvarahu ja nad teadsid väga hästi, miks," sõnas ta.

Egiptuse vahendusel sõlmitud relvarahu on põhjustanud kriitikat Netanyahu valitsuses ning sellega ei ole rahul ka Gaza sektori läheduses elavad iisrallased, kes soovivad karmimaid samme Gazat valitseva Hamasi vastu.

Iisraeli kaitseminister astub Gaza relvarahu tõttu tagasi

Iisraeli kaitseminister Avigdor Lieberman teatas kolmapäeval tagasiastumisest teravate lahkhelide tõttu Gaza relvarahuleppe küsimuses.

Liebermani sõnul on relavarahu Gaza rühmitustega "terrorile kapituleerumine".

"Praegu teeme me riigina seda, et ostame lühiajalise vaikuse hinnaga, mis teeb riiklikule julgeolekule pikaajalist tõsist kahju," lisas ta.

Liebermani sõnul astub ka tema juhitud rahvuslaste erakond Yisrael Beitenu valitsuskoalitsioonist välja, millega jääb koalitsioonile parlamendis vaid ühekohaline enamus. 

Ta kutsus korraldama ennetähtaegseid valimisi.

"Me peame kokku leppima valimiste kuupäeva nii kiiresti kui võimalik," ütles ta ajakirjanikele.

Järgmised valimised peaksid toimuma 2019. aasta novembris, kuid Liebermani tagasiastumisega suureneb ka võimalus, et korraldatakse ennetähtaegsed valimised, kirjutas AFP.  

Peaministri võimuerakonna Likud ühe ametniku sõnul võtab Netanyahu kaitseministri portfelli ajutiselt endale. "Praegu, julgeoleku mõttes tundlikul ajal, pole mingit kohustust korraldada valimisi," ütles anonüümsust palunud ametnik. 

Yisrael Beitenul on 120-liikmelises parlamendis viis saadikukohta. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: