ERR Brüsselis: EL-i ja Suurbritannia suhete deklaratsioon on alles algus

Euroopa Liit ja Suurbritannia jõudsid kokkuleppele riikide tulevikusuhteid puudutavas poliitilises deklaratsioonis. ERR-i Brüsseli korrespondendi Epp Ehandi sõnul on deklaratsioon alles algus ja üldpõhimõtete paikapanek.

Deklaratsiooni kohaselt soovivad Suurbritannia ja Euroopa Liit tulevikus teha ulatuslikku majanduskoostööd. See hakkab põhinema vabakaubanduslepingul, mida täiendavad mitmesugused koostöölepped, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ehand kommenteeris, et Brexiti poole on siiski käidud alles pool teed, sest siiani jõutud alles lahkumislepinguni. "Ja see paber, mis on mitukümmend lehekülge lisaks sellele lahkumislepingule, on tegelikult alles algus. See on poliitiline deklaratsioon, n-ö tahteavaldus, üldpõhimõtete paikapanek," lisas ta.

Ehand selgitas, mis on deklaratsioonis paika pandud. "Ühel pool on vabakaubandusleping, millele lisanduvad mitmesugused koostöövormid. Kui lähedaseks see koostöö kujuneb, sõltub eelkõige Suurbritannia valmisolekust. Ja väga selgelt on selles dokumendis sõnastatud ka see, et mida lähemale Suurbritannia Euroopa Liidule tuleb, seda rohkem peab ta tegelikult arvestama Euroopa Liidu reeglitega ehk olema valmis andma ära tükikesi oma iseotsustamisõigusest," rääkis ajakirjanik.

"Ja selle koostöö teine n-ö piir on see, et selle dokumendi järgi Suurbritannia lahkub kindlasti ühisturult," lisas ta.

Samuti ütleb deklaratsioon, et palju vaidlusi tekitanud Iiri piiri küsimuses püütakse leida Suurbritannia jaoks parem lahengus kui praegune n-ö varulahendus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: