EL-i liidrid kiitsid ajaloolise Brexiti-leppe heaks

{{1543126800000 | amCalendar}}
Foto: Hannah Mckay/Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi juhid kiitsid pühapäeval Brüsselis toimuval ülemkogul heaks Brexiti leppe tingimused, ütles EL-i president Donald Tusk.

27 riigi liidrid andsid leppele oma heakskiidu.

"EL27 kiitis heaks lahkumisleppe ja poliitilise deklaratsiooni tulevaste suhete kohta Ühendkuningriigiga," teatas Tusk Twitteris. 

Ametliku sõnastuse kohaselt kinnitas EL-i ülemkogu kokkuleppe Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigi lahkumise Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest ning kutsus kõiki EL-i institutsioone astuma vajalikke samme, tagamaks, et lepe jõustuks korrastatud lahkumise tagamiseks 20. märtsil 2019.

Ühendkuningriigi peaminister Theresa May ütles, et Euroopa Liidu liidrite heaks kiidetud Brexiti-lepe on ainus võimalik lepe.

"Kui inimesed arvavad, et teised läbirääkimised on kuidagi võimalikud, siis see pole nii," ütles May. "See on parim võimalik lepe. See on ainus võimalik lepe."

Ratas: töötame kõik selle nimel, et see lepe tuleks

Eesti peaminister Jüri Ratas nentis, et May ees seisab kodumaal suur töö leppe asjaolusid selgitada.

"Ma usun, et siin on päris suur töö Suurbritannia peaministril seda selgitada, et paremat lepet Suurbritannial Euroopa Liiduga ei ole võimalik saavutada, et see on parim, mis saab olla," rääkis ta ERR-ile.

"Kui ei tule seda lepet, siis loomulikult Eesti ja EL peab selleks valmis olema, aga ma usun, et me töötame täna kõik selle nimel, et see lepe tuleks," lisas Ratas.

Juncker Briti saadikutele: see on ainus võimalik lepe

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kutsus pühapäeval Briti parlamendiliikmeid ratifitseerima Euroopa Liidu riikide tippkohtumisel heaks kiidetud Brexiti-lepet ning hoiatas, et seda ei hakata muutma.

"See on parim võimalik lepe Ühendkuningriigile, see on parim võimalik lepe Euroopale," lausus Juncker pärast Euroopa ülemkogu erakorralist istungit.

"See on ainus võimalik lepe," rõhutas ta.

Juncker lisas ka hoiatuse: "Need, kes arvavad, et saavad leppe tagasi lükkamisega parema leppe, saavad mõni sekund pärast leppe tagasi lükkamist pettuda."

"On tähtis, et kõik ÜK-s oleksid teadlikud, et praegu saadaolev tulemus ongi see tulemus," lisas EL-i praeguse eesistujariigi Austria kantsler Sebastian Kurz.

"Kindlasti ei räägita seda ümber ja rohkem manööverdamisruumi ei tule," rõhutas ta.

Briti parlament hääletab Brexiti leppe üle enne jõule

Lepe on 17 kuud kestnud raskete läbirääkimiste tulemus. Dokumendi allkirjastamine ei ole veel aga viimane samm. Briti parlament peab selle heaks kiitma enne Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist 29. märtsil 2019 ning paljud saadikud on hoiatanud, et nad ei toeta seda.

May sõnul hääletab Briti parlament Euroopa Liidust lahkumise leppe üle enne jõule.

May ütles, et lahkumisleppe allkirjastamisega lõppes üks etapp ja algas määravalt tähtis riiklik debatt Ühendkuningriigi tuleviku üle.

Peaministri sõnul kavatseb ta võidelda südame ja hingega, et lepe pälviks Briti parlamendi heakskiidu. Leppele on vastu hulgaliselt võimu- ja opositsiooniparteide saadikuid.

"Arvan, et meil on parlamendina kohustus /.../ Brexit ära teha," lisas ta.

Briti Tööpartei lubas hääletada parlamendis Brexiti-leppe vastu

Ühendkuningriigi peamise opositsioonierakonna Tööpartei juht Jeremy Corbyn teatas pühapäeval, et kui Euroopa Liidust lahkumise lepe jõuab Briti parlamendis hääletusele, siis hääletavad Tööpartei saadikud selle vastu.

Briti peaministri Theresa May ja EL-i liidrite heaks kiidetud Brexiti-lepe on ÜK jaoks halb lepe, ütles Corbyn.

Tööpartei tahab hääletada Brexiti-leppe parlamendis maha ning seejärel "teha koos teistega koostööd leppeta jäämise blokeerimiseks", lisas ta.

Erakond kavatseb selle asemel võidelda "mõistliku leppe" eest, mis hõlmaks alalist tolliliitu, ühisturulepet, tagatisi tööliste õigustele ja muid küsimusi, lausus Corbyn.

Tööpartei vastuseis tähendab, et Mayl on raskem saada leppele parlamendi heakskiitu.

DUP võib lõpetada Brexiti leppe tõttu May valitsuse toetamise

May valitsust toetav Põhja-Iiri Demokraatlik-Unionistlik Partei (DUP) teatas pühapäeval, et kui parlament May Braxiti-plaani heaks kiidab, võib erakond oma toetuse "üle vaadata". 

"Toetuslepe on endiselt elus," ütles DUP-i juht Arlene Foster BBC-le, "ent kui peaks tekkima olukord, kus parlament Brexiti-lepet toetab, peame me ilmselt oma toetuse üle vaatama."

Iiri peaminister parema Brexiti-leppe võimalust ei näe

Kõik kes arvavad, et parem Brexiti-lepe on võimalik, petavad iseend, ütles Iirimaa peaminister Leo Varadkar pühapäeval.

"Kogu Euroopa Liit oli täna vägagi seisukohal, et ümberläbirääkimisi ei tule," lausus Varadkar.

Varadkari sõnul ei suuda leppe vastased "omavahel kokku leppida, milline võiks olla parem lepe".

"Neil ilmselt ei ole alternatiivsele leppele ka parlamendis enamust ning kindlasti ei saaks nad 28 liikmesriiki sellega nõusse."

"Mis tahes muu lepe on olemas vaid inimeste kujutlusvõimes," rõhutas ta.

Varadkari sõnul usub ta, et Briti peaministri Theresa May šansid saada leppele Briti parlamendi toetus on head.

Briti parlamendisaadikutele saab selgeks, et "alternatiiv on leppeta jäämine, kuristikuäärne Brexit, mis on loomulikult miski, mida me kõik tahame vältida".

Juncker nimetas brittide EL-ist lahkumist tragöödiaks

EL-i pealäbirääkija Michel Barnier ütles enne kohtumist, et nüüd, kui esimene etapp on läbitud, peavad Suurbritannia ja EL töötama enneolematu ja ambitsioonika partnerluse suunas. "Nüüd on aeg kõigil vastutus võtta," rõhutas Barnier. 

Hollandi peaminister Mark Rutte ütles, et  kokkulepe on kahetsusväärne, kuid aktsepteeritav.

"Usun, et keegi ei võida. Me kõik kaotame Suurbritannia lahkumisest," ütles Rutte. "Kuid selles kontekstis on tulemus tasakaalustatud, poliitilisi võitjaid ei ole". 

Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker nimetas pühapäeval Euroopa Liidu ülemkogule saabudes Suurbritannia lahkumist tragöödiaks. 

"Täna on kurb päev," ütles Juncker ülemkogule saabudes ajakirjanikele. "Suurbritannia lahkumine ei ole põhjus rõõmustada ja tähistada, see on kurb hetk ja tragöödia."

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk, kes on alati öelnud, et ta eelistaks Suurbritannia jäämist, märkis enne tippkohtumist, et kellelgi pole põhjust olla rõõmus, kui Brexit aset leiab. Ta lisas samas, et kokku on lepitud tingimustes, mis leevendavad riske ja kaotusi, ning soovitas, et EL-i liidrid kirjutaksid leppele alla.

Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide erakorralisel kohtumisel osales ka Eesti peaminister Jüri Ratas. Eesti hääletas Brexiti-ülemkogul ka Läti eest, sest Läti peaminister Maris Kucinskis ei saanud isiklikel põhjustel ülemkogul osaleda ja Läti delegeeris oma hääle Eestile.

Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani ütles, et europarlament ratifitseerib leppe ilmselt jaanuaris.

Mayd lahkumine EL-ist kurvaks ei tee

May sõnul ei tee Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust teda kurvaks.

May ütles pühapäeval, et on Brexiti-järgse Ühendkuningriigi tuleviku pärast "täis optimismi". 

"Mina vaatan asja sedasi, et meil on aeg nüüd edasi liikuda," lausus May pressikonverentsil pärast seda, kui EL-i liidrid olid Ühendkuningriigi lahkumisleppe heaks kiitnud.

Peaministri sõnul sõlmisid pooled Ühendkuningriigi seisukohast "hea leppe", mis toob palju kasu ÜK-le ja selle rahvale.

May sõnul püsivad Ühendkuningriigi suhted teiste Euroopa riikidega soojad ka pärast Brexitit.

Macron: Euroopa peab Suurbritannia lahkumise otsusest õppima

Euroopa Liit peab võtma õppust Ühendkuningriigi otsusest blokist lahkuda, ütles Prantsuse president Emmanuel Macron pühapäeval.

Asjaolu, et esimest korda lahkub blokist üks riik ja et selleks on Suurbritannia, näitab, et "Euroopa on habras" ning EL-i "ei saa iseenesest mõistetavana võtta", ütles Macron.

Euroopa liidritel on kohustus "seda kaitsta kõikide nende vastu, kes unustavad, et see on rahu, jõukuse ja julgeoleku tagatis", lisas ta.

Macron tunnustas ka Briti peaministrit Theresa Mayd selle eest, et viimane taotles "teed vastupidava koostööni" EL-iga, samaaegselt kaitstes Ühendkuningriigi huvisid.

Toimetaja: Karin Koppel, Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: