Hispaania lubas toetada Brexiti-lepet

{{1543072440000 | amCalendar}}
Foto: AFP Photo/Scanpix

Hispaania peaminister Pedro Sánchez ütles laupäeval, et tema valitsus toetab Brexiti-lepet, olles jõudnud kokkuleppele Gibraltari osas.

Sánchez oli varem hoiatanud, et võib boikottida Euroopa Liidu erakorralist Brexiti-kohtumist pühapäeval, kui Brüssel ei kinnita Hispaania vetoõigust igasugusele tulevasele leppele sidemete osas Gibraltariga.

"Ma teavitasin just Hispaania kuningat, et meil on olemas kokkulepe Gibraltari küsimuses," lausus Sánchez telepöördumises. "Hispaania .... hääletab Brexiti poolt." 

Suurbritannia kohustus laupäeval pidama Hispaaniaga Brexiti järel otsekõnelusi Gibraltari üle, seda samaaegselt läbirääkimistega riigi tulevaste suhete üle EL-iga. 

"Lahkumiskõnelustega seoses. Arvestades teatud Gibraltari puhul spetsiifilisi asjaolusid pidasime läbirääkimisi Hispaaniaga. Need olid konstruktiivsed ning me loodame sama lähenemist tulevaste suhete osas," märkis Briti valitsuse esindaja, kõrvaldades sellega viimase komistuskivi lahkumisleppe teelt. 

Tusk kutsus Euroopa Liitu üles Brexiti-lepet heaks kiitma

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk soovitas Euroopa Liidul pühapäeval Brexiti-lepe heaks kiita, vahendas BBC.

Briti peaminister Theresa May lendab laupäeval Brüsselisse, et pidada seal tippkohtumise eel läbirääkimisi EL-i juhtidega.

May kohtub Brüsselis Junckeriga

Briti peaminister Theresa May kohtus laupäeval Euroopa Liidu erakorralise Brexiti tippkohtumise eel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

May ja Juncker ei teinud Brüsselis toimuva kohtumise eel mingeid avaldusi.

Pühapäevaks saabuvad Belgia pealinna kõigi 28 bloki liikmesriigi liidrid.

EL-i poolt on Brexiti leppe teelt praeguseks kõrvaldatud kõik takistused.

DUP-i liider: me ei nõustu May Brexiti-leppega

Põhja-Iiri Demokraatliku Unionistide Partei (UIP) liider Arlene Foster ütles laupäeval Belfastis parteikongressil, et Brexiti lepe, milles Briti peaminister Theresa May Brüsseliga kokku leppis, on vastuvõetamatu ning seda tuleb lähinädalatel paremaks muuta.

Fosteri seisukoht on tähtis, kuna DUP annab hädavajalikud hääled hoidmaks May konservatiive võimul.

Foster ütles, et Brexiti leppe kavand tõstatab põhiseaduslikke küsimusi, mida ei saa eirata.

DUP-i liidri sõnul nõuab erakond tulemust, mis ei jätaks Põhja-Iirimaad avatuks suurenenud lahknevuste ohtudele eemal ülejäänud Ühendkuningriigist.

DUP ütles, et võib loobuda Brexiti plaani tõttu toetamast Briti valitsust.

Briti eksvälisminister võrdles Brexiti-lepet Titanicuga

Briti endine välisminister Boris Johnson sarjas laupäeval Belfastis Briti peaministri Theresa May Brexiti-leppe kavandit, nimetades seda Titanicu mõõtu ajalooliseks veaks.

"Meenub Titanic ning nüüd on aeg osutada ees olevale jäämäele," ütles eksminister Demokraatliku Unionistliku Partei (DUP) aastakongressil.

Juulis protestiks May Brexiti-poliitika vastu ameti maha pannud Johnsoni sõnul jätab nõndanimetatud kaitsemeede pärast üleminekuperioodi Põhja-Iirimaa Euroopa Liidu majandusliku poolkoloonia staatusse. 

"Ükski Briti konservatiivne valitsus ei saaks ega tohiks mingit taolist lepet allkirjastada," lausus ta. 

Kui London ja Brüssel üleminekuperioodi jooksul kaubandusleppes üksmeelt ei saavuta, võtab London Brexiti-leppe mustandi kohaselt EL-i liikme Iirimaa ja oma provintsi Põhja-Iirimaa piiri avatuna hoidmiseks kasutusele kaitsemeetme.

See jätaks terve Ühendkuningriigi EL-i tolliliitu ja Põhja-Iirimaa suhtes osaliselt kehtima ühisturu reeglid. 

Johnson ja DUP, mille toetus on May valitsusele ja tema EL-ist lahkumise kavale eluliselt tähtis, on tõotanud vastustada lepet, kui see järgmisel kuul parlamenti jõuab.

DUP-i kümme seadusandjat on aidanud püsida May valitsusel, mis 2017. aasta ennetähtaegsetel valimistel parlamendienamuse kaotas. 

See toetus, mille tagatiseks oli miljard naela täiendavat rahastust Põhja-Iirimaale, on aga nüüd ohus leppekavandi tõttu, mis määratleb tulevased suhted EL-iga pärast Suurbritannia lahkumist blokist tuleva aasta märtsis. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: