Hispaania peaminister ähvardas EL-i tippkohtumise ärajäämisega

Gibraltari, Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp.
Gibraltari, Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Jon Nazca/Reuters/Scanpix

Hispaania peaminister Pedro Sánchez hoiatas reedel, et kui Brexiti kõnelustel Gibraltari küsimusele eelnevalt lahendust ei leita, siis pühapäevale kavandatud Euroopa Liidu tippkohtumist suure tõenäosusega ei tule.

Madrid nõuab hääleõigust Suurbritanniale kuuluva Gibraltari Brexiti-järgse staatuse küsimuses ja selle sätestamist kas Ühendkuningriigi lahkumisleppes või sellele lisatavas poliitilises deklaratsioonis.

Hispaania valitsus on ähvardanud mõlemad dokumendid blokeerida, kui ta oma tahtmist ei saa.

"Kui ei ole kokkulepet Gibraltari kohta, siis suure tõenäosusega Euroopa Ülemkogu tippkohtumist ei tule," ütles Sánchez Kuubas pressikonverentsil.

EL korraldab pühapäeval Brüsselis erakorralise tippkohtumise, et arutada ja kinnitada nii lahkumislepe kui ka sellele lisatav deklaratsioon edasistest suhetest. Seejärel vajavad mõlemad dokumendid Briti parlamendi ja Euroopa Parlamendi heakskiitu.

Kuigi Hispaanial ei ole tegelikult lahkumisleppe üle vetoõigust, sest seda ei pea ühehäälselt heaks kiitma, võib riik takistada võimaliku EL-Suurbritannia vabakaubandusleppe sõlmimist, mis vajaks kõigi liikmesriikide heakskiitu.

Madrid on nõuelnud 1713. aastal Utrechti rahulepinguga Suurbritannia koosseisu läinud Gibraltarit endale pikka aega.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: