Arvutit mitte kasutav Jaapani minister: minu töö on vastused ette lugeda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaapani küberjulgeolekuminister Yoshitaka Sakurada.
Jaapani küberjulgeolekuminister Yoshitaka Sakurada. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Jaapani küberjulgeolekuminister, kes pälvis möödunud nädalal ülemaailmset tähelepanu sellega, et polnud enda sõnul kunagi arvutit kasutanud, on nüüdseks avalikult tunnistanud, et ega ta isiklikult selles küberjulgeoleku teemas ka päris hästi ei orienteeru.

68-aastane Yoshitaka Sakurada, kes vastutab lisaks ka 2020. aasta olümpiamängude korraldamise eest, pidi neljapäeval andma parlamendikomisjonis ülevaate Jaapani uue küberjulgeoleku seaduse eelnõu teemal. Jaapan muudab oma küberjulgeolekuseadust eelkõige seetõttu, et lihtsustada enne olümpiamänge era- ja avaliku sektori koostööd küberrünnakute vastases võitluses, vahendasid Japan Times ja Washington Post.

"Ma isiklikult ei ole kursis küberjulgeoleku teemadega," ütles ta komisjoni istungil.

"Minu suurim töö on lugeda ette kirjalikud vastused tegemata ühtegi viga," lisas Sakurada viidates oma ministeeriumi ametnike poolt koostatud kirjalikele vastustele.

Jaapani meedia teatel olevat ministril olnud mõningaid raskusi ka selle ülesande täitmisega.

Komisjoni istungi ajal olevat Sakurada mitu korda dokumente ette lugedes vigu teinud, samuti sai ta mõnikord rahvasaadikute küsimustest valesti aru ning andis seetõttu ka mittesobivaid vastuseid.

Kui opositsiooni esindav rahvasaadik nentis, et selline minister võib olla kahjulik Jaapani majandusele, vastas Sakurada järgnevalt: "Ma olen siin, sest valitsuskabinetis on ministrit vaja."

Sakurada, kes sai ministriks oktoobris toimunud valitsusremondi käigus, on juba pikemat aega paistnud silma retooriliste äpardustega hiilanud poliitikuna. Näiteks 2016. aastal nimetas ta sõja ajal Jaapani okupatsioonivägede seksiorjadeks sunnitud naisi "professionaalseteks prostituutideks" ja see väljaütlemine tõi kaasa diplomaatilise skandaali Lõuna-Koreaga.

Eelmisel nädalal aga tunnistas ta parlamendis, et ei kasuta arvutit.

"Ma olen ajanud iseseisvalt äri alates 25. eluaastast, seega olen ma andnud korraldusi töötajatele ja sekretäridele. Ma ei katsu ise kunagi kompuutrit," rääkis ta rahvasaadikute ees.

Kui see väljaütlemine palju vastukaja sai, täpsustas ta, et kasutab nutitelefoni mitu korda päevas, sest see olevat otstarbekas. "Aga ma ei ole kunagi tundnud mingit ebamugavust seetõttu, et ma ise masinakirja ei oska," lausus Sakurada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: