Arvutit mitte kasutav Jaapani minister astus tagasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Yoshitaka Sakurada ajakirjanike piiramisrõngas.
Yoshitaka Sakurada ajakirjanike piiramisrõngas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Jaapani olümpiaminister Yoshitaka Sakurada teatas kolmapäeval, et astub ametist tagasi. Tagasiastumise põhjuseks oli ministri järjekordne ebasobiv väljaütlemine - sel korral õnnestus tal sügavalt solvata inimesi, kes kannatasid 2011. aasta maavärina ja tsunami tõttu.

Nimelt osales Sakurada hiljuti Iwate prefektuuris oma parteikaaslase, Liberaaldemokraatliku Partei rahvasaadiku Hinako Takahashi kampaaniaüritusel. Iwate oli üks nendest piirkondadest, mis 2011. aasta looduskatastroofis tõsiselt kannatada sai ja kus taastamistööd endiselt kestavad, vahendasid Guardian ja BBC.

Sakurada aga avaldas üritusel muuhulgas seisukohta, et võimupartei saadiku valimisvõit on palju olulisem, kui Iwate prefektuuri majanduse taastamine. Sellist sõnakasutust pidasid paljud väga solvavaks ja ebasobivaks. Märkimisväärne on ka see, et 2020. aasta olümpiamängude korraldamine on tihedalt seotud looduskatastroofist räsitud piirkondade taastamisega.

Minister teataski kolmapäeval, et esitas peaminister Shinzo Abele tagasiastumisavalduse. Sakurada tunnistas, et tegi oma sõnakasutusega paljudele katastroofiregiooni inimestele haiget ning et lihtsalt nende sõnade tagasivõtmisest jääks väheks.

Peaminister Abe vabandas samuti nüüdseks juba endise ministri sõnade eest ja rõhutas, et taastamistöö katastroofipiirkondades on valitsuse prioriteediks. Samuti vabandas valitsusjuht selle eest, et ta üleüldse Sakurada eelmisel aastal ametisse nimetas.

Sakurada, kes oli lisaks olümpiaministriks olemisele ka küberjulgeoleku minister, pälvis oma lühikese karjääri jooksult rohkelt tähelepanu erinevate ebasobivate või lausa kummaliste avaldustega.

Näiteks eelmise aasta novembris tunnistas värske küberjulgeoleku minister, et ta ei kasuta arvutit. "Sealtpeale, kui ma 25-aastaseks sain, olen juhtinud töötajaid ja sekretäre ega ole kunagi ise arvutit kasutanud," ütles 68-aastane minister parlamendiliikmetele.

Hiljem täpsustas ta, et ega ta isiklikult selles küberjulgeoleku teemas ka päris hästi ei orienteeru, ning üleüldse olevat tema tööülesandeks "lugeda ette kirjalikud vastused tegemata ühtegi viga".

Veebruaris tuli tal aga vabandada seoses tema sõnadega, mis puudutasid medalilootusega Jaapani ujujat Rikako Ikee. Kui lootustandval ujujal diagnoositi leukeemia, teatas olümpiaminister Sakurada, et on "pettunud".

Lisaks kritiseerisid rahvasaadikud Sakuradat seoses hilinemiste ja parlamendiistungite venitamisega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: