Trumpi vaidlus demokraatide liidritega läks kaamerate ees tuliseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vaidlus Ovaalkabinetis.
Vaidlus Ovaalkabinetis. Autor/allikas: Capital Pictures/Scanpix

Teisipäeval Valges Majas toimunud kohtumisel tekkis USA presidendil Donald Trumpil tuline, umbes veerand tundi kestnud sõnavahetus senati demokraatide liidri Chuck Schumeri ning esindajatekoja demokraatide juhi Nancy Pelosiga. Muuhulgas teatas Donald Trump telekaamerate ees, et on juhul, kui tema poolt Mehhiko piirile rajatav müüri rahastamisele kongressilt toetust ei tule, igati valmis valitsuse tööseisakuks.

Vaidluse käigus lasti mõlemalt poolt käiku vägagi teravaid väljendeid ning kohal viibivad meedia esindajad olid niivõrd pingelisest vastasseisust enda sõnul üllatunud, vahendasid AFP, Axios, Politico.

Vaidluse lõpuks aga andis Trump kaamerate ees tsitaadi, mida demokraadid hakkavad ilmselt aktiivselt tema vastu kasutama. Ehk ülestunnistuse, et võimaliku valitsuse tööseisaku eest vastutab just tema ise.

"Kui me ei saa seda, mida me tahame, ühel või teisel viisil... panen ma valitsuse seisma," mainis president ja lisas, et ta oleks selle sammu üle uhke. "Mina olen see, kes tööseisakut alustab."

Trump ähvardas juba varem, et peatab osaliselt valitsuse töö, kui ei saa miljardeid USA ja Mehhiko piirimüüri ehitamiseks.

President nimetas kohtumist hiljem üldiselt siiski sõbralikuks.

"Mulle meeldisid nad esmakordselt üle pika aja ja ma austan neid mõlemaid. Ja me tegime olulisi edasiminekuid," märkis Trump.

Kohal viibinud Los Angeles Timesi korrespondent aga meenutas, et Trump oli kohtumise tõttu ilmselgelt ärritunud - tormas ruumist välja ning viskas käes olnud paberid laiali.

Trump ütles varem päeval, et kui kongressi demokraadid ei kiida heaks miljardite dollarite eraldamist USA-Mehhiko piirimüüri rajamiseks, ehitab selle sõjavägi. Riigipea tegi vastavasisulise postitusteseeria sotsiaalmeediasse vahetult enne kohtumist Pelosi ja Schumeriga.

Twitteri säutsuseerias ütles Trump, et migratsiooni- ja piirivalveametnikud ning tuhanded tegevväelased, kelle ta piirile saatis, on teinud "fantastilist" tööd. Siis lisas ta: "Suur Müür oleks samas palju lihtsam ja odavam lahendus."

Trump ütles, et ootab kohtumist Schumeri ja Pelosiga, kuid väitis, et nad ei taha piirikaitset "puhtalt poliitilistel põhjustel".

"Kui demokraadid ei anna meile hääli meie riigi kaitsmiseks, ehitab sõjavägi ülejäänud müüri. Nad teavad kui tähtis see on!" säutsus Trump.

Schumer ja Pelosi ütlesid esmaspäeval, et kuna vabariiklased kontrollivad nii kongressi kui Valget Maja, on neil võim valitsuse seisakut vältida.

"Meie riik ei saa endale lubada Trumpist tingitud seisakut," ütlesid nad ühisavalduses, lisades, et Trump "teab väga hästi, et tema müüriettepanekul ei ole piisavalt toetust, et esindajate koda ja senatit läbida ja, et see ei tohiks olla takistus parteiülesele leppele".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: