Paljud kaugküttefirmad tõstavad hinda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Puidu ja gaasi kallinemise tõttu on paljud kaugküttefirmad sunnitud hinda tõtsma. Konkurentsiameti menetluses on praegu 15 hinnatõusutaotlust erinevatelt küttefirmadelt.

Gaas on tänavu kallinenud 40 protsenti, halupuu kolmandiku ja puiduhake viiendiku võrra. See sunnib soojatootjad hindu ümber vaatama. Enefit Greeni Paide koostootmisjaam soovib jaanuarist hinda tõsta 10-15 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Enefit Greeni juhatuse liige Innar Kaasik ütles, et uued kütuse hinnad, mis kehtivad alates suve lõpust, on näidanud, et koostoomisjaamad, kus on kasutusel puiduhake, on pidanud toormehinnatõusu tõttu hindasid ülespoole korrigeerima.

"Kütusehinnad on tõesti kallinenud suurusjärgus 15 protsenti ja enam ning konkurentsiametiga ongi läbirääkimises just soojusenergia lõpptarbija hind," lausus Kaasik.

Eesti üks suuremaid soojatootajad Adven, kellel on Eestis üle 30 küttepiirkonna, tõstis oma hindu juba 1. novembrist. Näiteks Kesklinna-Pirita võrgupiirkonnas tõusis hind 56 eurolt 67 eurole megavatt-tunni eest. Hinnad muutusidki enamasti Harjumaal.

"Soojuse kaugküttehind, kogu see hinnatõusu protsent jääb endiselt 10 protsendi piiresse. Päris pajudes kaugküttepiirkondades tegelikult saame öelda, et on hind pigem kas jäänud samaks või siis on Advenil hinnad tegelikult soodsamad ja seda tänu sellele, et me oleme sellel sügisel avamas ligi kaheksas piirkonnas uusi puiduhakkekatlamajasid," lausus Adven Eesti juhatuse esimees Urmo Heinam.

Eesti suurim soojatootja Utilitas veel uut soojuse hinda taotlema ei lähe, sest on siiani suutnud müüa soojust alla piirhinna.

"Novembris oleme sunnitud ta nüüd tõesti tõstma piirhinnani, aga loomulikult mitte üle selle. Puidu hind iseenesest on meil fikseeritud järgnevaks aastaks praktiliselt kõikides piirkondades Eestis, küll aga on väga volatiivsed hinnad maagaasile praegu. Meil on tegelikult üsna piiripeal, et kui peaks maagaasi hind märkimisvääsetl tõusma, siis tõuseb kindlasti ka soojuse hind," ütles Utilitas Eesti juhatuse esimees Andres Veske.

Heinami sõnul ei peaks hinnad enam väga tõusma, mis annab lootust, et ka toasoe rohkem ei kalline.

"Maagaasi hinnatõus on pidurdunud viimastel kuudel ja lootus on, et enam ta siit kõrgemale ei lähe. Puiduhakke turgu vaadates on need hinnad täna juba Skandinaavia, Rootsi ja Soomega väga sarnased. Siit ülespoole minna tõenäoliselt pole väga realistlik," tõdes ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: