Lekkinud EL-i raport süüdistab Tšehhi peaministrit huvide konfliktis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tšehhi peaminister Andrej Babiš parlamendis kommunistide fraktsiooni liikmete ees.
Tšehhi peaminister Andrej Babiš parlamendis kommunistide fraktsiooni liikmete ees. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liidu õigusteenistuse ajakirjandusse lekkinud raport süüdistab Tšehhi peaministrit Andrej Babišit huvide konfliktis seoses valitsusjuhi ja ärijuhi rollidega.

Raport suurendab veelgi survet miljardärist Babišile, kes eelmisel nädalal läbis parlamendis umbusaldusavalduse, kuid keda jätkuvalt süüdistatakse seotuses EL-i toetusi hõlmava pettusega.

19. novembri salastatud raportis märkisid EL-i juristid, et Babiši sidemed rikuvad EL-i seadusi ning rikkumise alusel võidakse esitada Tšehhile nõue EL-i subsiidiumid tagastada.

Euroopa Komisjoni juristid lisasid oma hinnangus, et sääraste konfliktide lahendamine on esmalt liikmesriigi võimude pädevuses. 

"Kuigi esimeses astmes on riiklike võimude asi, siis on ka komisjonil vastutus kaitsta liidu rahalisi huve," ütles komisjon.

Süüdistuste keskmes on EL-i raha, mis maksti 2018. aastal Babiši toidu- ja kemikaalifirmale Agrofert.

Õigusteenistuse advokaadid ütlesid, et Babiši topeltroll liigitub huvide konflikti alla, sest avalikus teenistuses olevad ametnikud ei tohiks langetada otsuseid EL-i toetuste kohta, mis on seotud nende endi omatud firmadega.

"Tema kui peaministri ametikohustuste sõltumatu ja objektiivne täitmine (EL-i) rahastuse haldamisel... on kompromiteeritud," ütles teenistus.

Komisjon sai ülesande Agroferti uurida pärast seda, kui Tšehhi aktivistid rõhutasid, et Babiš on jätkuvalt Agroferti de facto omanik, kuigi Babiš üritas end oma firmadest taandada.

Babiš lükkas laupäeval süüdistused tagasi.

"Ma pole mingis huvide konfliktis. Käitun rangelt seaduste piires, mis parlament on vastu võtnud," lausus Babiš uudisteagentuurile CTK. "Ma ei halda ega kontrolli neid fonde," lisas ta.

Komisjoni esindajad keeldusid leket kommenteerimast, kuid teatasid, et pingsalt jälgivad ühte konkreetset kaebust Tšehhi peaministri kohta ning suhtlevad Praha ametnikega.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: