Jõhvis autasustati Eesti tublimaid vabatahtlikke ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jõhvis tunnustati laupäeval Eesti tublimaid vabatahtlikke, tänu pälvis 17 inimest.

Tunnustamiseks esitati üle 100 kandidaadi, kelle seast komisjon valis välja 17, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vabatahtlikke ei tohiks võtta kui professionaalide aseainet, sest nad ulatavad meile oma abikäe just seal, kus seda kõige rohkem vajame, ütles president Kersti Kaljulaid aasta vabatahtlike tunnustamisel Jõhvi kontserdimajas.

"Me näeme vabatahtlikke, kes riskivad oma eludega päästes teiste elusid. Vabatahtlikke, kes teevad väga keerulist tööd, aidates neid, kel on raske – olgu haiguse, puude, kiusamise või vägivalla tõttu. Vabatahtlikke, tänu kellele kestavad ja arenevad meie kultuuri- ja spordiharrastused, õpiringid ja talgupäevad. Vabatahtlikke, kes rakendavad oma erialast talenti ning kogemusi lisaks palgatööle seal, kus selle eest maksmine üle jõu käiks," rääkis president.

Riigipea selgitas, et vabakond on tõesti nii mõnelgi juhul olnud esimene ärkaja ja kiireim reageerija, kes näitab kätte probleemid ja lahenduse.

"Kuid see on ainult osa sellest, miks me vabatahtlikke vajame. Mõelda vabatahtlikest kui amatööridest, keda läheb vaja vaid seni, kuni riik või kohalik omavalitsus pärale jõuab ja asjad enda kätte võtab, pole üksnes ebarealistlik, vaid ka lugupidamatu, sest see ei arvesta väärtusega, mida vabatahtlikud loovad," lisas ta.

Presidendi sõnul annab vabatahtlik töö palju tagasi nii vabatahtlikele endile, kui ühiskonnale, kus nad toimetavad.

"Vabatahtlik töö tugevdab sidemeid inimeste vahel, sellesse haaratud inimesed on tervemad ja õnnelikumad – ja nii on tervemad, sidusamad, turvalisemad, õiglasemad ja õnnelikumad ka ühiskonnad, kus vabatahtlikkus on au sees, sest selliste inimeste pühendumus avaldub ka igal pool mujal," ütles Kaljulaid.

Tunnustusele "Aasta vabatahtlik" esitati 77 vabatahtlikku, aumärgi saavad: Ida-Virumaa MTÜ Iisaku Priitahtlik Pääste asutajaliige ja aktivist Janno Vool, sörulaste pärimuskultuuri kandja ja edendaja Mari Lepik (MTÜ Sörvemaa Pärimuse Selts, Saaremaa), Raeküla laste lemmik "köögivanaema" Aime Jõgiste (MTÜ Selts Raeküla, Pärnumaa), Viljandimaa Taibukate Teaduskooli eestvedajad Marten Laanisto, Regina Univer ja Katariina Leets, aktiivselt Toidupanga tegemistesse ​panustav restoranipidaja ning sommeljee Kristjan Peäske, politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri kriminaalbüroo abipolitseinik Illimar Reinbusch, Kadrina vabatahtliku päästeteenistuse päästja Kevin Volter (Lääne-Virumaa), Härjanurme Maarahva Seltsi pikaajaline eestvedaja Karina Kaarepere (Jõgevamaa) ning üle 20 aasta vabatahtlikuna Tallinna Puuetega Inimeste Koja tegevustesse panustanud Rein Järve.

Esmakordselt sai tunnustuse ka vabatahtlik, kes on tegutsenud Eesti heaks välismaal: Washingtoni Eesti Seltsi ja Eesti Kultuurfondi Ameerika Ühendriikides juhatuse liige Jane Friis-Raub tuli ka ise Eestisse auhinda vastu võtma.

Vabatahtlike kaasaja või juhendaja valdkonnas esitati tunnustusele 17 kandidaati, tunnustuse sai viis kaasajat: Diakooniahaiglas tegevusterapeudina tegutsev ning ainulaadset dementsusega inimeste osakonda Eestis juhtinud Hanna-Stiina Heinmets, MTÜ Loomuse kaasasutaja ja MTÜ Nähtamatud Loomad asutaja ja juhataja Kristina Mering, Eestis maailma suurimat robootikafestivali korraldav MTÜ Robotex, spordivabatahtlike liikumise SCULT asutaja ja eestvedaja Ott Pärna ning Narva ja laiemalt Ida-Virumaa arengule ja tulevikule keskenduva arutelude päeva BAZAR ellukutsuja MTÜ EffectExpert.

Töötajate vabatahtliku tegevust soodustanud ettevõtete või asutuste kategoorias esitati tunnustamiseks 12 kandidaati. Tunnustuse sai Eesti Skautide Ühingut mitmetes ettevõtmistes toetanud advokaadibüroo Triniti ja Eesti üks suuremaid jäätmekäitlejaid Ragn-Sells, mille töötajad viivad neli korda aastas läbi poolepäevase heategevusliku aktsiooni.​

Kõigi esitatud kandidaatidega saab pikemalt tutvuda Vabatahtlike Väravas (http://vabatahtlikud.ee/).

"Kahtlemata on kõik esitatud kandidaadid väga väärikad ja tublid - nemad ongi igapäevased superkangelased! Eesti Külaliikumine Kodukant tänab kõiki märkajaid ja tublisid vabatahtlikke, kaasajaid ning ettevõtteid ja organisatsioone, kes vabatahtlikku tegevust soodustanud," ütles Eesti Külaliikumise Kodukant vabatahtliku valdkonna juht Eha Paas.

Vabariikliku tunnustussündmuse "Märka vabatahtlikku!" korraldamist toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital. Vabatahtlike tunnustussündmust on korraldatud alates aastast 2005, alates 2013. aastast viib seda läbi Eesti Külaliikumine Kodukant.

Aastate jooksul on tunnustuse pälvinud kokku 349 vabatahtlikku ja vabatahtlike kaasajat.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: