Igav liiv ja tühi väli: Pirita TOP-i ala arendus toppab ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna olümpiapurjespordikeskuse (TOP) ala arendus Pirital toppab - detailplaneeringuga ette nähtud veekeskuse rajamist pole TOP-i hoonete omanik veel ära otsustanud, teise omaniku rajatava rannapromenaadi ja võimalike korterelamute arendamine on ka linna jaoks küsimärgiga.

Kogu suurel maa-alal on valmis saanud vaid kaks kortermaja, mida arendas kolmas omanik, ning TOP-i omaniku rajatud trassid, mis on eelduseks arendustegevusele.

Pirita linnaosa plaanid TOP-i mereäärse alaga on ambitsioonikad: linnaosa üldplaneering kirjeldab seda tulevase tõmbekeskusena.

Seega järgib 2013. aastal kehtestatud Regati pst 1/3/5 ala detailplaneering seda eesmärki: linn vähendas arendaja taotlusel mereäärset ehituskeeluala, et sinna saaks rajada veekeskuse, mis veepiiril asuvana võiks muuhulgas pakkuda ka mereveebasseine ning kujundada hoone ümbruse rannana, et tõsta piirkonna atraktiivsust vaba aja veetmise keskkonnana.

Samuti näeb detailplaneering ette piki mereranda kulgeva rannapromenaadi, mis seob Pirita tee äärse haljasala Pirita jõe äärse jahisadama alaga ja sealt üle Pirita silla supelranna ja parkmetsaga.

Lisaks on ette nähtud TOP-i olemasolevate hoonete rekonstrueerimine, rannapromenaadi rajamine ja juurdeehitused, nt korterelamud ja ärihooned praeguste parkimisplatside asemele, et kujundada kaubandus-, teenindus-, kultuuri-, spordi- ja puhkeasutustega Pirita keskus.

Muuhulgas eeldavad plaanid mere täitmist ja kalda kindlustamist. 42-hektarilisest maa-alast kaheksa peaks jääma ka avalikku kasutusse, sh rannapromenaad ja osa jahisadamast.

Veekeskuse rajamine lahtine

Kui kaks aastat tagasi sügisel teatasid ajakirjandusväljaanded üksteise võidu, et pärast kümme aastat kestnud vaidlusi, sealhulgas kaks aastat kohut käimist, läheb arendustegevus viimaks lahti, siis tegelikkuses ulub piirkonnas jätkuvalt tuul ning hoogsat ehitamist ei kohta kusagil.

Tõsi, kallas on kindlustatud ja trassid on värskelt maha saanud, mida tunnistavad veel mõned mullahunnikud. Nüüd ootab kahe aastaga mahukad ehitustööd läbi viinud AS Tallinna Olümpiapurjespordikeskus linnalt kasutuslube. Kuni neid pole, on veekeskuse rajamise saatus lahtine. See tähendab, et kuniks lube pole, TOP edasisi plaane ei tee. Millal aga trassidele kasutusload saadakse, ei oska keegi öelda.

Ka Pirita TOP hotelli omanik on vahetunud. Seni Tallinkile kuulnud majutusasutusel on nüüdseks vahetunud nii nimesildid kui värvikombinatsioonid ja uksed on avanud Pirita Marina nimeline hotell, mida peab sellest aastast BRE Hotels OÜ, mille enamusosalus kuulub läbi ettevõtete ühele Triniti advokaadibüroo osanikest ja partneritest, vandeadvokaat Ramil Pärdile.

Tervikliku arenduse ja rannapromenaadi asemel kaks kortermaja

Ent Brave Capital, kes ostis Tallinna Olümpiapurjespordikeskuselt kolm aastat tagasi kümne miljoni euroga kaks kinnistut ja pidi rajama arhitektuuribüroo Salto kavandite alusel tervikliku elukeskkonna umbes 200 korteriga ning lubatud rannapromenaadi, on välja arendanud vaid kaks kortermaja kokku 27 korteriga, millest umbes veerand ootab Purje Residentside kodulehe järgi veel müügitehingut.

Veel aasta tagasi rannapromenaadi plaanidest rääkinud Brave Capital on ülejäänud arendusest käed puhtaks pesnud ning arenduse Poola fondile edasi müünud. Kevadel, nagu plaaniti, promenaadi ehitustöödega algust ei tehtud.

"Rohkem Brave Captilali portfellis selles piirkonnas arendus- või investeerimisprojekte tänase seisuga ei ole," teatas ettevõtte turundus- ja kommunikatsioonijuht Maria Annus ERR-ile napilt.

Linn ootab kohtumist Poola arendajaga

Suurem osa alast on jätkuvalt arendamata. Uusi ridaelamuid, kortermaju või ärihooneid peaks alale kokku kerkima seitse, lisaks veekeskus ja tehnorajatised. Lisaks rannapromenaad.

Brave Capitalile kuulunud 28 000 ruutmeetrine maa-ala kuulub nüüd Poola kinnisvaraarendajale Icon Real Estate, mida Eestis asjaajamisel esindab Soraineni advokaadibüroo. Kümme aastat tegutsenud ettevõte on lisaks Poolale arendanud mitmeid luksusprojekte ka Soomes 2015. aastal loodud tütarettevõtte ICON RE OY nime all.

Kes see omanik on, ei tea isegi Tallinna linnaplaneerimise amet, mis ootab juba tükk aega kohtumist arendajaga, et plaanidest ülevaadet saada. Uus arendaja võib halvemal juhul tähendada ka täiesti uusi plaane, mis tooks kaasa veelgi pikema seisaku arendustegevusse, pelgab linn.

Novembri algusesse kavandatud kohtumine väidetavalt rannapromenaadi rajamise arutamiseks jäi arendaja initsiatiivil toimumata - aeg ei sobinud fondi omanikele endile. Uus kohtumisplaan on uuel aastal, ilmselt "millalgi jaanuaris".

Linnale arendaja seisukohti vahendav Soraineni vandeadvokaat Paul Künnap ERR-ile ettevõtte plaane tutvustada ei soovinud, selgitades, et ta ei ole selleks õige inimene.

ERR-ile teadaolevalt on arendaja jännis arhitektuurilise lahendusega: konkursi võidutöö peale jäi leping sõlmimata, kuid teiseks tulnu ei soovinud arendajaga kohtuda.

Kahe päeva jooksul Künnapi vahendusel saadetud küsimustele arendaja vastuseid ERR-ile ei saatnud.

Ettevõtte kodulehelt leiabki Pirita arendusprojekti kohta käiva ainsa lause Icon Finland alamjaotusest, Soome arendusprojektide loetlemise lehelt, mis jätab mulje, nagu oleks Pirita arendus juba valmis: "Iconic Pirita on eksklusiivne hoone, mis naudib võrratut asukohta Tallinna ühes mainekamas piirkonnas, pakkudes laialdasi võimalusi elamiseks ja puhkamiseks kõige nõudlikumatele klientidele."

Millal Pirita oma tulevasse tõmbekeskusesse rannapromenaadi saab, ei tea praegu keegi.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: