Senat andis Trumpi trotsides märku soovist karistada Saudi Araabiat

Mike Pompeo pärast kohtumisi USA senatis ajakirjanike ees.
Mike Pompeo pärast kohtumisi USA senatis ajakirjanike ees. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA senaatorid saatsid kolmapäeval president Donald Trumpi trotsides signaali, et soovivad karistada Saudi Araabiat selle rolli eest publitsist Jamal Khashoggi mõrvas.

Senat andis Trumpi trotsides märku soovist karistada Saudi Araabiat

WASHINGTON, 28. november, AP-AFP-BNS - USA senaatorid saatsid kolmapäeval president Donald Trumpi trotsides jõulise signaali, et soovivad karistada Saudi Araabiat selle rolli eest ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvas.

Parteiüleste häältega 63:37 otsustas senat liikuda edasi resolutsiooniga, mis kutsub lõpetama Ühendriikide toetust saudide juhitava koalitsiooni tegevusele Jeemeni sõjas.

Hääletus on löök mitte üksnes Saudi Araabiale, vaid ka Trumpi administratsioonile, mis on selgelt välja öelnud, et ei soovi seoses tapmisega torpedeerida USA pikaaegseid suhteid Ar-Riyadiga.

Välisminister Mike Pompeo ja kaitseminister James Mattis olid mõlemad tulnud Kapitooliumi künkale tegema kihutustööd resolutsiooni vastu, mis kutsub üles Ühendriike sõjalist toetust lõpetama.

Hääletus näitas, et märkimisväärne hulk vabariiklasi soovib väljendada sügavat rahuolematust Saudi Araabiaga ja USA reaktsiooniga Khashoggi brutaalsele mõrvale Türgis.

USA luureteenistused on jõudnud järeldusele, et Saudi kroonprints Mohammed bin Salman pidi sellest vandenõust vähemalt teadma, kuid Trump on olnud sel teemal põiklev.

Nii Pompeo kui Mattis üritasid senaatoreid veenda, et ei ole otseseid tõendeid, mis kroonprintsi mõrvaga seoks. Pompeo väitis lisaks, et Ühendriikide osaluseta oleks olukord Jeemenis veel märksa hullem.

Mitmed senaatorid väljendasid pahameelt Luure Keskagentuuri (CIA) peadirektori Gina Haspeli puudumise üle debatilt.

New Jersey demokraadist senaatori Bob Menendeze arvates ei osalenud Haspel seetõttu, et oleks ilmselt kinnitanud Saudi kroonprintsi tõenäolist seost Khashoggi mõrvaga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: