Valge Maja: NATO-st lahkumise artikkel on vana teema taaskasutamine

Foto: Capital Pictures/Scanpix

New York Timesi artiklis, milles kirjutati, et USA president Donald Trump soovib NATO-st lahkuda, ei olnud midagi uut, ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders. Artikkel on aga teinud murelikuks paljud julgeolekuametnikud Ameerikas ja Euroopas.

New York Timesi andmetel mainis president Donald Trump möödunud aastal eravestlustes mitu korda, et ta tahaks USA NATO-st välja tõmmata. Ajalehega rääkinud endiste ja praeguste ametnike sõnul võib president selle ähvarduse ellu viia, kui alliansi liikmed ei panusta kaitsekulutustesse ka edaspidi nii palju kui Trump soovib, vahendasid ERR-i teleuudised.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Huckabee Sandersi sõnul on kogu artikkel aga taaskasutatud lugu minevikust.

"President tahab, et meie NATO liitlased rohkem panustaksid ja koormajagamine oleks võrdne. Selle presidendi ametiajal on liitlased seda tegelikult teinud. Nad on panustanud NATO-sse miljardeid dollareid rohkem," sõnas ta.

Paljud poliitikud ja julgeolekuametnikud Ameerikas ja Euroopas on aga endiselt ärevil. Seda eriti pärast kaitseminister James Mattise ametist lahkumist, kes oli suur NATO toetaja.

"Ma olen sügavalt mures selle kohutava, tõeliselt suure katastroofi pärast, mida NATO-st lahkumine tooks kaasa meie sõjaväele, strateegilisele positsioonile maailmas ja diplomaatilistele suhetele liitlastega. Ainuüksi jutt lahkumisest on ülimalt kahjulik meie rahvuslikule julgeolekule ja tõsiseltvõetavusele maailmas," nentis demokraadist senaator Richard Blumenthal.

"Ma arvan, et NATO liitlassuhted peavad jätkuma, et hoida rahu, mida me kahjuks ei suutnud teha eelmisel sajandil, aga samuti on see oluline USA ja Euroopa suhete jaoks," lisas demokraadist senaator Dick Durbin.

Kui Trump peaks otsustama USA NATO-st välja tõmmata, siis tõenäoliselt üritab kongress seda igal moel takistada. Samuti toetab allianssi enamik ameeriklasi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: