USA andis Venemaale INF-leppe täitmise juurde naasmiseks 60 päeva

{{1543947180000 | amCalendar}}
Foto: Brendan McDermid/Reuters/Scanpix

USA hoiatas teisipäeval Venemaad, et lahkub keskmaa tuumajõudude (INF) lepingust 60 juhul, kui Venemaa ei naase 60 päeva jooksul selle täitmise juurde.

"USA kuulutab täna, et Venemaa on toime panemas lepingu olulist rikkumist, ja me kavatseme peatada oma kohustused 60 päeva jooksul, kui Venemaa ei naase lepingu täieliku ja tõendatava täitmise juurde," ütles Ühendriikide välisminister Mike Pompeo.

Välisminister täpsustas, et juhul, kui Venemaa lepingu täitmise juurde ei naase, algab 60 päeva pärast kuue kuu pikkune teavitusperiood USA leppest lahkumiseks.  

"Me kas peidame pea liiva alla või astume terve mõistusega kooskõlas olevaid samme," lausus Pompeo, süüdistades Moskvat "tüssamises oma relvastuskontrolli alaste kohustuste küsimuses". 

Tema sõnul tervitaks Washington Venemaa meelemuutust, kuid ta pole näinud ühtegi märki sellest, et Kreml kavatseks lepet uuesti täitma hakata. 

NATO 29 riigi välisministrid teatasid natuke aega enne USA avaldust, et INF-lepingu päästmine on Venemaa kätes ja rõhutasid "tugevat toetust USA järeldustele, et Venemaa rikub oluliselt endale leppega võetud kohustusi". 

INF-lepe keelab 500-5500-kilomeetrise tegevusraadiusega tiibrakettide, samuti raketi stardiseadeldiste ja tugivarustuse tootmise ja katsetamise. 

USA teatel rikub INF-lepingut Vene maismaal baseeruv tiibrakett Novator 9M729, NATO koodnimetusega SSC-8. Washingtoni väitel annaks see Moskvale võime anda Euroopale tuumalöök sisuliselt eelhoiatuseta.

Ühendriikide president Donald Trump teatas 20. oktoobril, et Washington lahkub INF-leppest. 

Moskva: USA süüdistused INF-i rikkumises on alusetud

Moskva lükkas kolmapäeval tagasi USA väited, et Venemaa rikub keskmaa tuumajõudude (INF) lepingut, millest Washington kavatseb lahkuda.

"Taas korratakse alusetuid süüdistusi," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova USA välisministri Mike Pompeo teisipäevase väite peale, et Venemaa paneb toime INF-lepingu olulist rikkumist.

"Ameerika seisukoha toetuseks ei ole esitatud ühtki tõendit," lisas ta ning nimetas lepingut "ülemaailmse stabiilsuse ja rahvusvahelise julgeoleku nurgakiviks".

Zahharova kinnitas kolmapäeval, et Venemaa sai USA ametliku lahkumisteavituse kätte.

Gerassimov: Venemaa ei jäta INF-i lagunemist vastuseta

Venemaa ei jää vastust võlgu, kui USA peaks keskmaa tuumajõudude (INF) lepingu üles ütlema, ütles Vene kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov kolmapäeval kohtumisel välisriikide sõjaväeatašeedega.

"Arvestades, et saalis on välismaiste sõjaväeametkondade esindajas, tahaksin teie kaudu teie ülemustele selgeks teha, et kui INF leping üles öeldakse, ei jää see meie poolt vastuseta," ütles Gerassimov. 

Ta ei täpsustanud, milline see vastus saab olema. Samas ütles ta atašeedele, et Venemaa võtab viivitamatult sihikule USA keskmaarakette võõrustavad riigid.

Putin: kui USA hakkab keskmaarakette välja töötama, teeme seda ka meie

Moskva on keskmaa tuumajõudude (INF) lepingust loobumise vastu, ütles Vene president Vladimir Putin kolmapäeval ja hoiatas, et kui USA hakkab keskmaarakette välja töötama, teeb seda ka Venemaa.

USA kongress eraldas raha vastavatele raketiprojektidele juba enne, kui Washington teatas kavatsusest INF-ist lahkuda, ütles Putin.

"Õigupoolest tegid nad otsuse juba ammu, aga hoidsid seda saladuses ja arvasid, et me ei märka. Kõik, nende rakettide väljatöötamine, oli Pentagni eelarves, aga nad avalikustasid selle alles pärast seda, kui taandumine teatavaks tehti."

"Nende järgmine samm oli leida süüdlane: Lääne inimese jaoks on kõige lihtsam ja harjumuspärasem süüdistada Venemaad. See ei ole nii, meie ei ole selle lepingu lõhkumise vastu, aga kui see juhtub, reageerime vastavalt," hoiatas ta.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: