Prantsusmaa kahtleb, kas USA pühendumus NATO-le on igihaljas

Prantsuse kaitseminister Florence Parly.
Prantsuse kaitseminister Florence Parly. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Pole selge, kas USA pühendumus NATO-le on igihaljas, ning sellele küsimusele vastuse ootamisel peaks Euroopa suurendama kaitsealast autonoomiat, lausus Prantsuse kaitseminister esmaspäeval.

Kuna Washington keskendub aina rohkem Hiinast lähtuvale strateegilisele väljakutsele, siis on NATO kohale "tekkinud küsimärk".

Selle küsimärgi kohta pärivad inimesed ei saa kindlustunnet praegusest "taandumise õhustikust", mille raames taandutakse lahinguväljadelt, lepingutest ja kaubanduspaktidest, lisas Parly.

"Eurooplasi paneb muretsema järgnev: kas USA pühendumus (NATO-le) on igihaljas? Kas peaksime eeldama, et see liigub edasi samamoodi nagu viimase 70 aasta jooksul?" küsis Parly Washingtonis mõttekojas Atlantic Council. 

Peatselt kohtub ta USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahaniga.

Ministri sõnul on ta eriti mures president Donald Trumpi katse pärast siduda USA pühendumus Euroopa valmisolekuga kulutada rohkem kaitsele, mille alla läheb ka USA kaitsetehnika ostmine.

"Allianss peaks olema tingimustevaba, muidu pole see allianss. NATO solidaarsusklausli nimi on artikkel 5, mitte artikkel F-35," lausus Parly viitega USA hävituslennukile.

Trumpi etteheide NATO Euroopa liikmetele, et need peaksid ühiskaitsele rohkem kulutama, on õigustatud, kuid oleks hea seada sisse teatud autonoomia, et sõltuvus USA sõjaväest ei paisuks liiga suureks, lisas minister.

Eurooplased on "hakanud ausalt vaatama seda, mida nad suudavad tegelikult ära teha, kui nad jäetakse üksinda", ütles ta.

"Euroopa autonoomia rajamist ei tohiks kunagi pidada sammuks USA vastu. Tahame NATO-s kindlalt juurdunud Ameerikat. Autonoomia peaks olema sõpruse variatsioon."

"Iga kord kui USA on Euroopast taandunud, on tulnud ohud tagasi USA-d ennast kummitama."

Parly toetas ka USA üksuste püsimist Süürias ning lausus, et Prantsusmaa võib temaga liituda. Ministri sõnul arutab ta seda ka Shanahaniga.

"Praegu uurime tähelepanelikult USA hiljutist ettepanekut hoida väikest kohalolekut koostöös mõne partneriga," lisas Parly.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: