Itaalia terviseminister vallandas kõik senised tervisenõunikud

Itaalia terviseminister Giulia Grillo.
Itaalia terviseminister Giulia Grillo. Autor/allikas: Francesco Fotia/AGF/SIPA/Scanpix

Itaalia terviseminister Giulia Grillo, kes kuulub vaktsiinivastasusega silma paistnud Viie Tähe Liikumisse (M5S), otsustas laiali saata riigi tähtsaima terviseekspertide nõukogu, mis annab valitsusele tervisepoliitika kohta nõu.

Grillo tegi sellise otsuse esmaspäeva õhtul. Ta ütles, et "aeg on teha uutele ruumi", vahendas The Guardian.

"Me oleme #muutustevalitsus (#governmentofchange - ingl.k) ja nagu ma olen juba teinud ministeeriumi erinevate organite ja komiteede nimetamisega, olen ma otsustanud avada ukse teistele väärilistele isikutele," kirjutas ta Facebookis.

Tema otsus tähendab, et välja vahetatakse 30 tervisenõukogu liiget, nende hulgas selle juht Roberta Siliquini. Siliquini on Torino ülikooli hügieeni ja ennetava meditsiini osakonna juht. Ministeeriumi nõukokku valis ta eelmine terviseminister Beatrice Lorenzin.

Siliquini ütles, et Grillo otsus on murettekitav. "Me oleme mures selle pärast, miks nad otsustasid kõrvaldada inimesed, kes valiti välja tänu nende kogemustele ja kõrgele kompetentsile. Me oleme mures ka selle pärast, kes kuuluvad järgmisesse nõukokku ja eelkõige, kas selle liikmed on poliitiliselt motiveeritud," kommenteeris Siliquini.

Siliquini juhtis Grillo ministriameti ajal nõukogu kuus kuud, kuid tema sõnul ei kohtunud ta Grilloga kordagi.

"Me oleme organisatsioon, mis aitab neid teaduslike ja tehniliste seisukohtadega poliitiliste otsuste tegemisel. Aga ta ei küsinud nende kuue kuu jooksul meilt midagi, mis oli tõenäoliselt tugev märk," rääkis Siliquini.

Grillo ei selgitanud, mis on tema otsuse taga. Samas kirjutas ta, et mõni senine nõukogu liige võidakse tagasi valida, kuid mitte selle juhid. Tema sõnul peavad uued juhid olema sellised, keda minister usaldab.

Grillo sõnul pannakse uus nõukogu kokku jaanuaris ja selle liikmed valitakse välja nende CV alusel.

Teised nõukokku kuulunud eksperdid olid näiteks geneetikud Giuseppe Novelli ja Bruno Dallapiccola ning patoloog Napoleone Ferrara.

Nõukogu liikmed valitakse iga kolme aasta järel ja nende mandaadi katkestamine on haruldane.

Grillo on tekitanud segadust ka sellega, et on mitmel korral muutnud valitsuse poliitikat laste vaktsineerimise kohta. M5S tuli võimule koalitsioonis parempoolse Liigaga, lubades reformida eelmise valitsuse poliitikat, mis muutis kümne vaktsiini tegemise kohustuslikuks.

M5S-i asutaja Beppe Grillo on varem öelnud, et vaktsiinid võivad olla sama ohtlikud kui haigused, mille vastu nad mõeldud on. 2015. aastal tegi partei ettepaneku vaktsiinivastaseks seaduseelnõuks, viidates seostele vaktsiinide ning teatud haiguste nagu leukeemia, päritavate geenmutatsioonide, vähi, autismi ja allergiate vahel.

Enne valimisi tänavu märtsis muutis M5S veidi oma seisukohta. Partei liider Luigi Di Maio ütles, et ei ole vaktsineerimise vastu, kuid vanemate kohustuse vastu oma lapsi vaktsineerida. Eelmisel nädalal ütles oma esimest last ootav Giulia Grillo, et laseb oma lapse vaktsineerida.

M5S pooldab muu hulgas tõendamata vähiravi. 2013. aastal toetas liikumine vastuolulise tüviraku ravimi Stamina kasutamist, mida propageeris psühholoog, kes osutus hiljem petiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: