Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia valimistel on ootamatult tähtsa rolli saanud vaktsineerimisküsimus

Beatrice Lorenzin
Beatrice Lorenzin Autor/allikas: Fabio Cimaglia/SIPA/Scanpix

Kohustuslik vaktsineerimine on saanud Itaalia valimiskampaanias ootamatult tähtsaks teemaks.

Suuremad parteid ja populistid vaidlevad 4. märtsi valimiste eel mullu vastu võetud otsuse üle suurendada lastele kohustuslike vaktsiinide arvu neljalt kümnele, vahendas Politico.

Kohustuslike vaktsiinide arvu suurendamise eestkõneleja on olnud Paolo Gentiloni valitsuse terviseminister Beatrice Lorenzin ja seetõttu hüütakse seadust Lorenzini seaduseks. Paraku on ettevõtmine tekitanud mõnedes vaktsiinide kõrvalmõjusid pelgavates lapsevanemates vastuseisu.

Vaktsineerimine on ka Lorenzini üks põhilisi valimislubadusi ning jaanuaris asutas ta uue tsentristliku partei Civica Popolare, mille loosungiks on "Vaktsineerime ebakompetentsuse vastu". Tal on aga vastas populistlikud parteid, kellest põhilisemad on Põhjaliiga ja radikaalne Viie Tähe Liikumine, mis on lubanud võimule saades Lorenzini reformid tühistada.

"Need kaks suurt poliitilist jõudu seilavad blogide ja ebateaduslike veebilehtede levitataval hirmu ja ignorantsuse lainel," kommenteeris Lorenzin intervjuus. "Nad on oma riigivastase lähenemise asendanud teadusvastase lähenemisega".

Lorenzini olukorra teeb aga keeruliseks asjaolu, et mõlemaid oponente saadab arvamusküsitlustes edu.

Viie Tähe Liikumine edestab populaarsuselt demokraatide ja väiksemate vasakparteide toetust, kuid kuna partei ei soovi laiapõhjalist koalitsiooni, on neil valitsusse pääseda keeruline.

Põhjaliigal on valitsusse saamiseks suurem võimalus, kui Silvio Berlusconi juhitav Forza Italia vajab võimu tagasi võitmiseks liitlast. Vaktsineerimisteemast võib seejuures saada potentsiaalse paremtsentristliku koalitsiooni komistuskivi, sest Berlusconi on varem Lorenzini immuniseerimiskavale poolehoidu avaldanud ning partei juht senatis Paolo Romani on samuti Itaalia meedias kinnitanud, et nad toetavad kohustuslikku vaktsineerimist.

Viie Tähe Liikumise populaarsuse tõusuga üheaegselt väheneb Itaalias vaktsineeritute hulk. Partei asutaja Beppe Grillo naeruvääristas 1990ndatel aastatel koomikuna kohustuslikke vaktsiine ning partei on korduvalt väitnud, et vaktsiinid on seotud autismiga, viidates uuringutele, mille tulemused on tegelikult hiljem ümber lükatud.

Samas on Viie Tähe Liikumine oma positsiooni vaktsineerimisküsimuses pehmendanud, andes sellega aimu oma tõsisest soovist valitsusse pääseda. Partei juht Luigi Di Maio ütles hiljuti, et ta tühistaks kohustuslikkuse ainult nelja vaktsiini puhul ehk taastaks Lorenzini seaduse eelse olukorra, mitte ei kaotaks kõiki nõudeid.

2013. aastal oli Itaalias 90 protsenti kaheaastastest vaktsineeritud, 2015. aastal oli nende arv langenud 85 protsendile. Maailma Terviseorganisatsiooni WHO andmetel on leetrite leviku tõkestamiseks tarvis populatsiooni 95-protsendilist vaktsiiniga hõlmatust.

Eelmisel aastal oli Itaalias suur leetripuhang, haigestus üle 5000 inimese. Leetritesse haigestumine on kasvanud kogu Euroopas.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: