Ministeerium: üle Prantsusmaa avaldab meelt 31 000 inimest

{{1544265960000 | amCalendar}}
Foto: Zakaria Abdelkafi/AFP Photo/Scanpix

Nn kollavestide valitsusvastastest meeleavaldustest võtab laupäeval üle Prantsusmaa osa umbes 31 000 inimest, ütles siseministeeriumi riigisekretär Laurent Nuñez ja lisas, et kinni on peetud 700 inimest.

"Üle riigi, sealhulgas Pariisis oleme pidanud kinni üle 700 inimese. Liikumisest võtab kogu riigis osa 31 000 inimest, neist 8000 Pariisis," ütles Nuñez telekanalis France 2.

Pariisi politsei tõrjus laupäeval pisargaasiga meeleavaldajaid, kes üritasid pääseda presidendipalee juurde, ja tõkestas nende tee kilpidega.

Protestijad kogunesid juba hommikul Triumfikaare juurde ja võtsid suuna mööda Champs-Élysées'd presidendipalee poole. Élysée palee juures peatas neid politseiahelik.

Väiksem rühm meeleavaldajaid üritas kõrvaltänavatele põigates politseitõketest mööda hiilida, kuid korravalvurid lasid käiku pisargaasi.

Meeleavaldus on olnud valdavalt rahulik, eelmise nädala protestidele iseloomulikku rüüstamist ega autode süütamist märgata ei ole.

Rahvahulk on kogunenud ka Bastille' väljakule.

Pariisis toimus samal ajal ka kliimamuutuse vastane meeleavaldus nagu ka Lyonis, kus umbes 10 000 inimest nõudis valitsuselt samme kliima kaitseks.

Lyonist tulnud teadete kohaselt ühinesid kaks meeleavaldust, nõudes kliimale tähelepanu pööramist ja Macronilt konkreetsemat tegevusplaani nende nõudmiste täitmiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Prantsuse peaminister kutsus meeleavalajaid läbirääkimistele

Prantsusmaa peaminister Edouard Philippe kutsus laupäeval meeleavalajaid üles läbirääkimistele ja lubas, et valitsus keskendub elukalliduse kasvust põhjustatud muredele.

"Olen siin oma 15-aastase poja pärast. Ma ei saa lubada, et ta elab riigis, kus vaeseid rõhutakse, " ütles Pariisi meeleavaldusel osalenud 30-aastane Denis.

Siseminister Christophe Castaneri sõnul sai laupäevastes protestides viga 135 inimest, sealhulgas 17 politseinikku, tema sõnul võimaldasid erimeetmed politseil kinni pidada ligi 1000 inimest.

Ministri hinnangul oli Pariisis meelt avaldamas 10 000 kollavesti, kogu riigis umbes 125 000.

Protestijad lõhkusid Pariisis aknaid ja kaklesid politseiga, kes nende vastu pisargaasi kasutas. 

"Kollased vestid" protestisid ka Brüsselis

"Kollased vestid" avaldasid meelt ka Belgia pealinnas. Brüsselis võttis politsei kinni ligi 70 inimest juba enne "kollaste vestide" meeleavalduse algust.

Meeleavaldajad kogunesid kahte linnaossa, kus politsei andmeil ei toimunud ühtki vägivallajuhtumit.

Kohaliku meedia teatel tõkestasid protestivad noored Brüsseli-Rekkemi kiirtee, mis viib Prantsusmaale.

Politsei sulges Euroopa Liidu hoonete kvartali ettevaatusabinõuna, piirkonda ei lubatud autosid ega jalakäijaid.

Trump ründas protestidele viidates taas Pariisi kliimalepet

USA president Donald Trump ründas laupäeval taas Pariisi kliimalepet, viidates Prantsusmaa pealinnas jätkuvatele protestidele kui tõestusele, et tema otsus leppest taanduda oli mõistlik.

Tema hommikune Twitteri postitus tuli ajal, mil Poolas jätkuvad ÜRO kliimakõnelused, kuhu kogunenud pea 200 riiki püüavad kokku leppida universaalses reeglistikus 2015. aasta Pariisi kliimaleppes antud lubaduste täitmiseks.

"Pariisi lepe Pariisi jaoks kuigi hästi ei toimi. Protestid ja rahutused üle kogu Prantsusmaa," säutsus Trump. 

"Inimesed ei soovi maksta suuri summasid, suurt osa sellest kolmanda maailma riikidele (mida juhitakse küsitaval moel), et võib-olla kaitsta keskkonda."

Laupäevane kommentaar ei ole esimene kord, kus Trump kasutab 17. novembril alanud kollavestide  proteste kliimaleppe ründamiseks. 

Teisipäeval oli ta Pariisi lepet nimetanud saatuslikult vigaseks.

Trump on ammu öelnud, et ei usalda pea kõigi maailma lugupeetud kliimateadlaste üksmeelt selles osas, mis puudutab seost inimtegevuse ning kliimasoojenemise ja teiste ohtlike kliimanähtuste vahel. 

2017. aastal presidendiks saanud Trump on viinud Ühendriigid välja rahvusvahelisest Pariisi leppest, mille sihiks on kliima soojenemist aeglustada, ning tühistanud mitmeid keskkonnakaitseseadusi, väites, et USA majandus vajab hoogustamist.

Möödunud kuul avaldas Trumpi enda valitsus raporti, milles hoiatati suurte majanduskahjude eest kontrollimatu süsihappegaasi emissiooni korral, kuid USA liider ütles end mitte usaldavat selle raporti tulemusi. 

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: