"Välisilm": Macroni vastas on rahvamass – juhtideta ja läbirääkimisvõimaluseta

Foto: Zakaria Abdelkafi/AFP Photo/Scanpix

Rahva mäss Prantsusmaal on ühelt poolt märk sotsiaalmeedia jõust, teisalt tõstatab see taas küsimuse poliitikute võimest tänastele probleemidele lahendusi pakkuda ja nendega inimesi kõnetada.

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni populaarsus on pooleteise aastaga teinud läbi kiire languse ja nüüd seisab ta silmitsi oma valitsemisaja seni keerukaima ülesandega. Tema vastas on rahvamass - juhtideta ja läbirääkimisvõimaluseta.

Uuringufirma Kantar Public Prantsusmaa juht Emmanuel Riviere ütles ETV saatele "Välisilm", et kollaste vestide liikumine on Prantsusmaal pretsedenditu.

"Jah võib küll otsida ajaloost, näiteks žakerii, mis oli väga spontaanne ja muide üsna vägivaldne liikumine maksude vastu. Selle liikumise peamine iseloomuomadus on, et see on poliitika vastu üleüldiselt, poliitikute ja eliidi vastu," ütles Riviere.

14. sajandi talupoegade ülestõus seisnes paljuski makse tõstnud feodaalide tapmises. Lähem aeg näitab, kuidas saab Emmanuel Macron hakkama rahva nõudmisega tagada sotsiaalne turvalisus ja teha samal ajal ära reformid, mida Prantsusmaa majandus väga vajab, et seda õitsengut pakkuda.

Iroonilisel moel tuli president ise võimule sama mustrit kasutades, vastandades end vanadele parteidele ja lubades revolutsiooni. Pariisi südalinnas jõukamas kuuendas linnaosas leidub siiski veel neid, kes presidenti usuvad.

"Minul on suur lootus ja usaldus praeguse presidendi vastu, praegu on Prantsusmaal raske hetk, aga ma arvan, et ta suudab lootuse tagasi anda," rääkis tänavaküsitluses Clara.

"President Macron teeb head tööd. Aga inimesed ei kuula, on kannatamatud ja tahavad liiga palju. Nad tahavad müüa võid nii, et saada raha ja et või ka alles jääks. Selles on probleem," rääkis Prospere.

Presidendi ummikseisust püüavad kasu lõigata pea kõik Macroni poliitilised vastased, sihikul on kevadised Euroopa Parlamendi valimised.

Prantsusmaa parlamendi metroopeatuse juures Pariisis leiab mitte just kõige esinduslikumast kohast aga siiski reklaamplakatid, kus Marine Le Pen ja Matteo Salvini Itaaliast lubavad, et nende ideed tulevad kõikjal Euroopas võimule.

Kohe parlamendi kõrval asuv väike restoran on poliitiliste arutelude koht. Prantsusmaa üks populaarsemaid opositsioonipoliitikuid Marine Le Pen kohtub sealses kitsas keldris Euroopa ajakirjanikega.

Prantsusmaa klubi Grande Europe ja Portugali rahvusringhäälingu eestvedamisel toimuval kohtumisel ütles Marine Le Pen, et paljudes hädades on süüdi üleilmastumine ja organisatsioonid nagu Euroopa Liit. Lahendus on rohkem rahvusriiklust ja Euroopa Liidu põhjalik ümbertegemine.

"Tänapäeval on meil Euroopa Liit, mis on vangla moodi, mis põhineb santaažil ja ähvardustel Ungari, Poola ja Itaalia suhtes. Kõikide nende suhtes, kes ei ole nõus praeguse poliitikaga. Me tahame luua üleeuroopalist rahvaste ühendust, kes saavad ise otsustada, milliste projektide puhul nad tahavad koostööd teha, võivad öelda jah ja võivad öelda ei, kui see läheb nende huvidega vastuollu," teatas Marine Le Pen.

Euroopa Liidu lammutajate üleeuroopalist koostööd segab aga see, et nende arusaamad on paljuski üsna erinevad.
Ilmselt ei jõua Ida- ja Lõuna-Euroopa euroskeptikud kunagi kokkuleppele selles, kuidas suhtuda Venemaasse.

Marine Le Pen ütles, et Venemaa ei kujuta Euroopale mingit ohtu. "Tuleb lõpetada nende juttude rääkimine lastele, kus on pidevalt üks suur ja kuri hunt, see tuleb lõpetada. Venemaa on tegelikult partnerluse võimalus ja majanduslik võimalus ja praegu oleme me neid sundimas Hiina poole pöörduma."

Le Pen ei nõustu, et Putin on okupeerinud teise riigi. "Ei, ta ei ole okupeerinud teist riiki, Ukrainas toimus riigipööre, inimesed tulid võimule ilma valimisteta, nad ei austanud Ukraina põhiseadust. Krimm kasutas seda võimalust ära, nõudes enda liitmist Venemaaga, sest nad peavad ennast venelasteks. Ma ei tea, kas te olete Krimmis käinud? Mina olen. Tean, et seal peavad end kõik venelasteks. Nad hääletasid selle poolt, et liituda Venemaaga. Ukraina tänaseid riigijuhte hinnatakse kõrgelt. Mina aga ütlen, et nad on petised, keda abistavad natsid. Tegelikkus on selline ja ei midagi muud," ütles Le Pen.

"Välisilm" küsis ka teise presidendivalimistel põrunud kandidaadi Benoit Hamoni käest, milline on tema plaan inimeste kõnetamiseks.

Sotsialistid said hävitavalt lüüa ja Hamon on tänaseks sotsialistide hulgast lahkunud ning asutanud uue erakonna. Uus vasakpoolsus kõikjal Euroopas on roheline, on ta kindel.

"Põhimõtteliselt ei näe paljud kodanikud, mis kasu on vasakpoolsetest viimasel kahekümnel aastal aastatel olnud. Me peame tegelema küsimusega, kuidas vasakpoolne poliitika võiks Euroopas kasulik olla. Tänapäeval seisame me kõik Euroopa kodanikena silmitsi kliimasoojenemisest tuleneva väljakutsega. Selle vältimine eeldab arengumudeli muutmist," rääkis Hamon.

Arvamusküsitluste järgi saavad euroskeptikud Euroopa Parlamendis pärast valimisi veidi tugevama positsiooni, kui neil praegu on.

Avaliku arvamuse uurija Emmanuel Riviere usub aga, et praeguste otsingute tulemuseks on palju uusi tulijaid. Prantslaste Euroopa armastuse mõõtmiseks on mitmeid mõõdikuid.

"Kui vaatate inimeste hulka, kes tahavad lahkuda Euroopa Liidust, siis neid on väga vähe, alla 20%. Kui vaadata inimesi, kes on pettunud Euroopa Liidu poliitikas, siis neid on rohkem, võib-olla 30-40%, aga enamik prantslastest kujutab tulevikku ette siiski Euroopas," ütles Riviere.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ETV, "Välisilm"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: