Raie: pühakodade programmi tegevused jätkuvad ka programmi lõppedes

Muinsuskaitseameti juhataja Siim Raie ütles, et lõppenud pühakodade programmi tegevused on üle viidud ameti eelarvesse ja jätkuvad ka programmi lõppedes.

"Tegevused, mis selle programmi sees olid, ehk siis pühakodade ennekõike hoonete ja kunstivara säilitamine ja nende tegevuste arendamine jätkuvad, aga nad jätkuvad lihtsalt ilma eraldi programmita. Kõik need tegevused ja ka eelarve on integreeritud muinsuskaitseameti järgmise aasta tegevusse ja eelarvetesse," ütles Raie ERR-ile.

Rahaliste vahendite vähenemist programmi lõppemine Raie kinnitusel kaasa ei too.

Raie rääkis, et programm on osutunud edukaks ja on oma eesmärki täitnud. Tema sõnul võib öelda, et 15-aastase investeerimistegevuse tulemusel on pühakodade olukord oluliselt paranenud.

"Me väga ei muretse pühakodade füüsilise säilivuse pärast, vähemalt nende osas, kus toimub aktiivne tegevus," lausus Raie. "Me ei saa öelda, et summa summarum kirikud ja pühakojad Eestis oleks lagunemise teel, vaid on pigem säilimise teel."

Murekohtadena tõi Raie esile pühakojad, kus kogudust ja tegevust ei ole ning mis kipuvad peremehetuks jääma.

Raie tunnistas, et investeerimisvajadus ei ole siiski kuhugi kadunud ja ka taotluste arv tulevaks aastaks on üsna suur.

Raie rääkis, et viimase viimase viie aasta jooksul sai Eesti umbes 500 pühakojast toetust 118 pühakoda. Ta lisas, et viie aasta jooksul oli programmi eelarve 3,6 miljonit eurot ja sellest läks 87 protsenti restaureerimis- ja remonditöödesse.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: