Arakas: kõige lõdvema rahapoliitika ajastu saab läbi

Kõrghooned Tallinnas.
Kõrghooned Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Keskpanga (EKP) neljapäevane otsus lõpetada varaostuprogramm tähendab, et keskpank tahab raha pakkumist koomale tõmmata ning lõdva rahapoliitika ajastu saab ümber, ütles Eften Capitali tegevjuht Viljar Arakas.

Arakas vastas ERR-i küsimusele, mida varaostuprogrammi lõpetamine tavalise inimese jaoks tähendab, et kõige laiemas mõttes näitab see, et keskpank tahab omapoolset raha pakkumist kokku tõmmata.

Kui praegune Euroopa Keskpanga bilanss on umbes 40 protsenti või üle selle kogu euroala sisemajandusest ja USA föderaalreservil on see umbes 20 protsenti, siis EKP bilansimahu kasvule pannakse nüüd piir peale. See ei tähenda aga, et võlakirjade kokkuostmist ei jätkataks.

"Nad oma bilanssi ei hakka kokku tõmbama, aga piiravad edasist kasvu," selgitas Arakas.

Järgmine loogiline samm siit oleks tema sõnul see, et mingis perspektiivis hakkab keskpank intresse tõstma ning see hakkab liigutama praegu sügavas miinuses olevat Euribori.

"Selle sammu üle on viimase päeva jooksul väga palju spekuleeritud. Osa arvab, et 2019. aastal seda ei juhtu, osa aga, et võib-olla aasta teises pooles. Täna on seda veel vara öelda," tõdes Arakas.

Ta märkis, et kui vaadata Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi kommentaare, siis rõhutatakse seda, et teatavad riskid on euroala majandusele tervikuna. Ning kui vaadata, mis toimub Itaalias uue eelarvekava ümber ja Prantsusmaal rahutustega, millel on majandusele selge mõju, siis jäävad euroala suurriikide, välja arvatud Saksamaa riigieelarvete defitsiidid püsima ehk nõudlus odava raha järele ei kao kuhugi.

"Nii et Euroopa Keskpank on siin kahvlis. Mis tähendab, et eriti odava, lõdva rahapoliitika ajastu saab ümber ja esimesed sammud rahapoliitika kitsendamiseks on EKP astunud. See kindlasti tähendab teatavat trendimuutust. Kohe kardinaalset pööret ei tule, aga tee on sillutatud," lausus Eften Capitali juht.

Eesti inimestel soovitas ta mitte arvestada alla nulli oleva Euriboriga isegi mitte järgmise viie aasta perspektiivis - oodata on intressitaseme tõusu ja seda peaks arvesse võtma iga laenu-, eriti aga kodulaenu võtja.

"Mõju järgmise aasta kontekstis ei ole veel selline. Lihtsalt kõige odavama, kõige vabama rahapoliitika ajastu on selle otsusega lõppenud. Mida uus olukord kaasa toob? Saame näha," resümeeris Arakas. 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: