Eesti inimesed usaldavad enim päästeteenistust, politseid ja kaitseväge ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Päästeamet.
Päästeamet. Autor/allikas: ERR

Eesti elanikest usaldab 95 protsenti päästeteenistust, 86 protsenti politseid ja piirivalvet ning 75 protsenti kaitseväge, selgus kaitseministeeriumi tellitud iga-aastasest Turu-uuringute AS-i institutsioonide usaldusväärsuse uuringust.

Kõrge usaldusväärsusega on ka Kaitseliit (72 protsenti) ja Vabariigi President (71 protsenti). Kohalikke omavalitsusi usaldab 67, peaministrit 64, Euroopa Liitu 64 ja NATO-t 63 protsenti.

Ehkki traditsiooniliselt pälvivad kõige vähem usaldust poliitilised institutsioonid, on riigikogu ja valitsuse usaldusväärsus kasvanud. Valitsust usaldab 57, kohtusüsteemi 56 ja riigikogu 54 protsenti.

Eestlaste ja muust rahvusest vastajate usalduses institutsioonide vastu esineb küllalt suuri erinevusi.

Kui päästeteenistuse, kohtusüsteemi, politsei- ja piirivalve ning Euroopa Liidu vastu on eestlaste ja muust rahvusest vastajate usalduse erinevus suhteliselt väike, siis NATO, kaitseväe ja Kaitseliidu puhul on erinevused suured. 20 protsenti on erinevus ka presidendi usaldusväärsuses (77 versus 55 protsenti).

Suurimad ohud Eestile

Uuringu järgi peavad enam kui pooled vastanutest suurimateks ohtudeks Eestile organiseeritud küberrünnakut Eesti riiklike infosüsteemide vastu (67 protsenti), valeuudiste levikut (65 protsenti) ning mõne välisriigi sekkumist Eesti poliitika või majanduse mõjutamiseks oma huvides (58 protsenti).

Neljandal kohal on ulatuslik merereostus, mida pidas väga või küllaltki tõenäoliseks 53 protsenti küsitletutest. Üle 40 protsendi küsitletutest peab tõenäoliseks ka vihakõne levikut (45 protsenti) ja ulatuslikku looduskeskkonna reostust (43 protsenti).

Ülejäänud probleemide väga või küllaltki tõenäoliseks pidajate osakaal jääb juba alla 30 protsendi.

Ka Eesti siseste ohtude hindamisel ilmnevad erinevused eestlaste ja mitte-eestlaste poolt antud vastustes. Eestlased peavad enamikke ohte tõenäolisemaks kui venekeelsed vastajad.

Kõige olulisemateks julgeolekutagatisteks peavad Eesti inimesed kuulumist NATO-sse, elanike kaitsetahet ja Eesti iseseisva kaitsevõime arendamist.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: