Fotod: ÜRO rändeleppega liitumine tõi kaasa kaks piketti

{{1545222360000 | amCalendar}}

Eesti konservatiivne rahvaerakond (EKRE) korraldas kolmapäeva keskpäeval piketi ÜRO rändeleppega liitumise vastu, hommikul kogunesid rändeleppe vastased Maria Kaljuste juhtimisel Toompeale.

Keskpäeval toimunud meelevalduse kohta ütles EKRE esimees Mart Helme, et Eesti valitsus volitas välisministeeriumi ametnikku kirjutama Eesti nimel alla rändeleppele, mis rikub tema väitel Eesti suveräänsust ja paneb meile kohustuse hakata vastu võtma immigrante.

"Juhime piketiga tähelepanu, et rändepaktiga liitumist ei toeta küsitluste järgi enamus Eesti rahvast ning valitsusel puudub mandaat leppe allkirjastamiseks," märkis Helme.

Välisministeeriumi juures toimunud meeleavaldusest võttis osa ka kunagise liikumise Öine Vahtkond liige Sergei Tõdõjakov.

Hommikul kell 11 kogunes Maria Kaljuste juhitav suveräänsusliikumine Tark ja Terve Eesti riigikogu ette ja nõudis parlamendilt otsustavat sekkumist rändeleppe ilma mandaadita heakskiitmisse riigivalitsuse poolt. 

ÜRO ränderaamistik ajas valitsuse kriisi ning seetõttu liikus selle üle hääletamine riigikokku. Riigikogu vähemus kiitis 41 häälega heaks avalduse ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta. Juriidiliselt on tekkinud aga küsimus, kuidas Eesti leppe poolt ÜROs hääletada saab, kui valitsus otsust vastu pole võtnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Välisminister Sven Mikser (SDE) kinnitas kolmapäeval ERR-ile, et ränderaamistiku puhul ei ole tegemist õigusliku küsimusega. "Nagu öeldud sisepoliitiliselt on teema kindlasti terav ja tundlik. Eks ma näen siin ühe koalitsioonipartneri, kes maadleb valimiskünnisega, katset ennast pildile tuua," lausus Mikser Isamaale viidates.

Isamaa peasekretär Priit Sibula hinnangul rullivad aga sotsid avalikust arvamusest üle.

"Kui me meenutame ja läheme selliste repliikidega kaasa, siis minu meelest käituvad sotsiaaldemokraadid käituvad täpselt samamoodi nagu nad neli aastat tagasi alustasid kooseluseaduse toimetamisega, kus lihtsalt rullitakse avalikust arvamusest üle."

Kolmapäeval välisministeeriumi juures meeleavalduse korraldanud EKRE on alustanud ka allkirjade kogumist. Isamaa fraktsioon ei ole veel otsustanud, kas nad lähevad koalitsioonipartnerist välisministri umbusaldamisega kaasa või mitte.

"Me ei tea mis Isamaa teeb, me ju teame, et nad blufivad. Kui nemad tuleksid, siis me saaksime 21 allkirja kokku, meil on seal akna all ka paar inimest, kellega on juttu olnud," ütles Mart Helme.

Priit Sibul rääkis, et seni on ta allkirjade kogumisest kuulnud vaid riigikogu koridoride peal.

"Kui EKRE midagi sellist alustab, siis ma loodan, et ta jõuab ka nende juurde kelle käest tal allkirju vaja on. Mina olen sellest kuulnud ainult koridori peal ja teie käest, aga EKRE pole veel käinud allkirju küsimas," sõnas Sibul.

Reformierakond tõenäoliselt umbusaldamisega kaasa ei lähe. Ka nende juurde pole EKRE veel jõudnud.

"See on vastuoluline teema. Kui hinnata Sven Mikseri tegevust, ta oli hooletu ja ükskõikne selles teemas, aga mitte lõpuni välja. Kehv töö välisministri poolt, aga ma ei usu et see on põhjus teda umbusaldada," ütles Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: