TTÜ-s avati püsiv 5G võrk ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1545320940000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tallinna tehnikaülikoolis avati püsiv 5G võrk, mida saavad teadusuuringuteks ning innovatsiooni edendamiseks kasutada nii ettevõtted kui ka teadusasutused.

TTÜ-sse kogunenud inimesed said oma silmaga veenduda üle 5G võrgu saadetava video kvaliteedis tänu otsepildile Tallinna jõuluturult. Tegemist on tipptehnoloogiaga, mille oluline märksõna on ülikiire ning kvaliteetne andmeside. Tööstusliku kasutuse puhul on oluline latentsus ehk viide võrgus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui me kasutame roboteid, siis tänu võrgule tekib sinna teatud viide sisse ja siis ei ole robot piisavalt täpne või ohutu. 5G tähendab seda, et viide läheb nii väikseks, et ükskõik mis protsessis me seda viidet kasutame, on seda võimalik ohutult kasutada," selgitas Telia Eesti tehnoloogiadirektor Kirke Saar.

Ta tõi ekstreemse näitena välja, et 5G peaks võimaldama opereerida inimest distantsilt, nii et kui näiteks on vaja teha Aafrikas operatsiooni, siis Eesti kirurg võiks Tartust seda tehnoloogiliselt teha.

TTÜ rektor Jaak Aaviksoo tõi näite nende nutilinnakust, kus ülikooli enda loodud isesõitev auto hakkab peagi samuti 5G tehnoloogia toel liikuma, seejuures kiirelt ja viivitusteta ümbritseva taristuga suheldes.

"Põhimõtteliselt võib unistada ajast, mil foorituled üldse ära kaovad, sest autod juba teavad millal ja kuhu nad lähevad. Väga palju on uusi võimalusi ja kui Tallinnas muudetakse need tehnoloogiateks ja toodeteks, siis me saame neid ka üle maailma müüa ja see on otsene võimalus Eesti majandusele," lausus Aaviksoo.

Igapäevasesse kasutusse võiks 5G jõuda Aaviksoo hinnangul kolme kuni viie aasta pärast. Erakliendid hakkavad seejuurest enim kasu lõikama võimsamast andmemahu edastamisest.

Kirke Saare sõnul võiks 5G võrk olla ka sellistes kohtades, kuhu püsivõrguga ei saa minna. See oleks neile kodutarbijatele lahendus kvaliteetsema koduinterneti saamiseks.

Mitmed tootjad on järgmiseks aastaks lubanud ka 5G võrgus olevaid mobiiltelefone, kuid Saar nentis, et tavatarbijal tegelikult 5G telefoni vaja ei ole, vaid tema jaoks saab oluliseks eelkõige 5G võrku kasutav koduruuter.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: