Sosnovõi Bori tuumaelektrijaam sulgeb oma esimese reaktori ({{commentsTotal}})

Sosnovõi Bori tuumaelektrijaama peahoone.
Sosnovõi Bori tuumaelektrijaama peahoone. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaal Leningradi oblastis asuv Sosnovõi Bori tuumaelektrijaam sulgeb laupäeva õhtul oma esimese reaktori.

Peterburist umbes 100 kilomeetrit läänes asuva tuumareaktori vanim reaktor on olnud kasutuses 45 aastat ning selle lõplikuks demonteerimiseks võib kuluda umbes sama pikk aeg, kirjutab Yle.

Pärast peatamist peab reaktor nö jahtuma umbes viis aastat ning alles seejärel saab alustada demonteerimistöödega. Venemaa riiklik aatomienergia korporatsioon Rosatom pole praeguseks veel teatanud, kuidas ja millises ajagraafikus reaktorihoonet demonteerida kavatsetakse.

Soomes jälgib Sosnovõi Bori esimese reaktori sulgemist kiirgusohutuskeskus (STUK) ning selle projektijuht Kim Söderling selgitas, et demonteerimisega pole hetkel kiire, sest reaalseid samme saab astuda alles pärast viie aasta möödumist.

"Me ei tea, mida nad kavatsevad teha suurte, saastatud komponentidega," lausus ta.

Söderling leiab siiski, et ainuüksi vana reaktori sulgemine lisab turvalisust ning veelgi väheneb risk pärast seda, kui reaktorist eemaldatakse kasutatud tuumakütus.

Vanade reaktorite sulgemine ja demonteerimine on igal juhul väga pikaaegne protsess. Piirkond saab tühjaks alles 40 aasta pärast ning siis saab seda samuti kasutada vaid tööstushoonete tarbeks.

Kohalikud keskkonnaaktivistid on aga mures, mis saab kasutatud tuumakütusest. Praeguste teadaolevate plaanide kohaselt viiakse see Siberisse. Samas on tuumaenergeetika jääkide küsimus probleemiks ka mujal maailmas.

Lisaks esimesele reaktorile on Sosnovõi Boris kavas lähiajal sulgeda ka kolm ülejäänud vanemat ehk RMBK-tüüpi reaktorit. Viimane neist peaks kinni pandama 2025. aastal. Pärast seda oleksid Sosnovõi Bori jaamas vaid uued VVER-1200 reaktorid.

Rosatom on märkinud, et uute reaktorite tõttu jääks Sosnovõi Bor ka tulevikus Venemaa suurimaks tuumaelektrijaamaks.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: