Grippi haigestumine kasvas nädalaga hüppeliselt

{{1545912900000 | amCalendar}}
Järjekord Tallinnas Tõnismäe valveapteegis jõulupühade ajal.
Järjekord Tallinnas Tõnismäe valveapteegis jõulupühade ajal. Autor/allikas: Priit Luts/ERR

Gripp diagnoositi möödunud nädalal üle 90 inimesel, samas kui nädal varem oli haigestunuid vaid 24. Gripi tõttu kasvas pühade ajal ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonda pöördujate hulk.

Nädala jooksul vajas ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide abi 3850 inimest, neist ligi pooled olid lapsed, teatas terviseamet.

Eelmise nädalaga võrreldes kasvas arsti poole pöördunute hulk 700 inimese võrra, samuti suurenes tunduvalt laboratoorselt kinnitatud gripijuhtude arv – kui 10.-16. detsembril leidis kinnitust 24 gripijuhtu, siis möödunud nädalal oli neid üle 90.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Kristiina Põld ütles ERR-ile, et nende EMO-s suurenes läbivaatustoa koormus 25. ja 26. detsembril ligi kaks korda - tavalise 35 pöördumise asemel oli hädalisi päevas 60.

"Õnneks olime prognoosinud koormuse suurenemist ning tööl oli mõlemal päeval lisaarst. Suurenenud on grippi ja ka teistesse ülemiste hingamisteede viirustesse haigestunud pöördujate arv. EMO pöördumiste üldnumber jäi tavapäraseks, kuna traumadega pöördujaid oli tavapärasest vähem," rääkis ta.

Lastehaigla infotelefonilt öeldi, et kõige enam abiotsijaid oli nende EMO-s pühapäeval, mil arstile pääsemist tuli oodata lausa viis-kuus tundi, garderoob oli riideid täis ning koridoris istus osa inimesi isegi põrandal, sest toole ei jätkunud. Samas polnud enamiku probleemide põhjuseks gripp, vaid muud hädad.

Ka perearsti nõuandetelefonile 1220 jõulude ajal tulnud kõnede arv oli tänavu mullusest suurem: jõululaupäeval oli helistajaid 984, 25. detsembril 1012 ja 26. detsembril 917. Möödunud aastal olid need numbrid vastavalt 817, 840 ja 821.

Perearsti nõuandetelefoni projektijuhi Klarika Kallikorm-Rannametsa sõnul helistati kõige enam palaviku, sealhulgas viirushaiguste tõttu.

Ida-Tallinna keskhaiglas seevastu abivajajate tulva ei täheldatud - ITK EMO juhataja Märt Põlluveer ütles, et pühad olid neil rahulikud ja eelmise aastaga võrreldes oli abiotsijaid vähem.

"Mis puudutab grippi haigestumist, siis kinnitatud diagnoosiga läks koju iga päev 10-12 inimest, kedagi haiglaravile ei jäetud. Võrreldes eelmiste aastatega on see tavapärane haigestumiste hulk," tõdes Põlluveer.

Terviseameti kommunikatsioonijuhi Simmo Saare sõnul võib alates hooaja algusest täpsemalt uuritud gripiviiruste põhjal öelda, et praegu on ringluses A-gripiviirused: A(H1N1)pdm09 ehk seagripp ja A(H3N2). Mõlema eest kaitseb ka tänavune gripivaktsiin.

"Nii kolme- kui neljavalentse vaktsiini puhul on arvestatud nii H1N1- kui H3N2-gripiviirusega," kinnitas Saar.. 

Samas ei ole vaktsiinid nagu ka muud ravimid kunagi sada protsenti tõhusad. See tähendab, et väiksel hulgal vaktsineerituist ei teki piisavalt kaitsekehi ja nad võivad siiski haigestuda.

Gripihooaeg algab oktoobrist, mil jõuavad tavaliselt ringlusse paragripi-, adeno-, rhino- ja teised viirused. Tänavu hakkas gripp jõudsamalt levima detsembris ja enim haigestumisi registreeriti möödunud nädalal.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: