Läti president lükkas peaministrikandidaadi nimetamise edasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1546579140000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Läti president Raimonds Vējonis lükkas peaministrikandidaadi nimetamise edasi tõenäoliselt 7. jaanuarile, kui ta kohtub võimaliku kandidaadi Krišjānis Kariņšiga erakonnast Uus Ühtsus, ütlesid partei esindajad presidendiga kohtumise järel.

Kariņš on viimastel nädalatel pidanud teiste erakondadega koalitsioonikõnelusi. Praegu on tal 50 seimisaadiku toetus ja küsimus on, kas loodava nelja erakonna võimuliiduga liitub ka erakond KPV LV.

Erakonna Uus Ühtsus juhatus võttis neljapäeval vastu erakonna KPV LV tingimused Läti valitsusega liitumiseks, ütles Kariņš varem ajakirjanikele.

KPV LV esitas Kariņši eestvedamisel moodustatava nelja erakonna võimuliiduga liitumiseks viis tingimust: KPV LV peab saama välisministeeriumi parlamendisekretäri koha ja parlamendi majanduspoliitika komisjoni juhi koha; uus valitsus ei tohi luua uusi ministeeriume; peaministriks peab saama Kariņš; ning KPV LV peab saama õiguse osaleda haldusreformi otsustamisprotsessis.

Kariņš märkis, et ootab teistelt võimalikelt koalitsioonipartneritelt vastust KPV LV nõudmistele reede hommikul kella 10-ks.

Kui erakonnad jõuavad KPV LV nõudmiste osas kokkuleppele, palub Kariņš president Raimonds Vējonisel ennast peaministrikandidaadiks nimetada.

Kariņši sõnul kujunevad keeruliseks töö valitsuse deklaratsiooni kallal, samuti valitsuses endas ja parlamendis, kuid ta suhtub ühisosa leidmisse otsustavalt.

Kariņš püüab moodustada valitsust nelja erakonna - Uus Ühtsus, Rahvuslaste Ühendus, Uus Konservatiivne Partei (JKP) ja Arengu Eest/Poolt - ümber ning kaasata sellesse ka KPV LV.

Läti Rahvuslaste Ühendus ei lükka KPV LV nõudmisi tagasi

Läti erakond Rahvuslaste Ühendus ei lükka tagasi KPV LV nõudmisi valitsusega liitumiseks, mille seas on ka loobumine rahvastikuministri ametikoha loomisest.

Rahvuslaste Ühendus teatas reedel, et nende jaoks ei ole oluline tingimata ministrikoht vaid kinnitus, et rahvastiku küsimused jäävad valitsuse prioriteediks. Seetõttu ollakse nõus ka rahvastikusekretariaadi loomisega, ütles partei esimees Raivis Dzintars.

Rahvuslaste juhatuse liige Gaidis Bērziņš märkis, et uus valitsus peab leidma parima viisi, kuidas rahvastikuküsimus prioriteetide hulka panna. Kuna ministrikoht pole eesmärk omaette, ei ole erakond ka sellest plaanist loobumise vastu, lisas ta.

KPV LV nõudmisi ei ole tagasi lükanud ka ülejäänud võimalikud koalitsioonierakonnad: Uus Ühtsus, Arengu Eest/Poolt ja Uus Konservatiivne Partei (JKP).

Kariņš loodab valitsuse kokkuleppeid järgmise kahe nädala jooksul 

Läti erakonna Uus Ühtsus liige ja peaministrikandidaat Krišjānis Kariņš ütles reedel, et loodab saavutada kokkulepped valitsuse ja selle ülesannete kohta järgmise kahe nädala jooksul. 

Kõik potentsiaalsed koalitsioonipartnerid on kinnitanud, et neil ei ole midagi erakonna KPV LV esitatud valitsusse astumise tingimuste vastu, ütles Kariņš. 

Uue valitsuse prioriteetideks saavad olema rahandussektori sirgjoonelisemaks muutmine, õiguskord, korruptsiooni ja varimajanduse vastu võitlemine, haridusreformidega jätkamine, kohustusliku taastuvenergia komponendi likvideerimine, tervishoiusektori edendamine, haldusreformid ja rahvastikuküsimused, ütles Kariņš.

Kariņši sõnul on ta leppinud kokku kohtumises presidendi Raimonds Vējonisega esmaspäevaks ja eeldab, et võimalikud koalitsioonipartnerid esitavad oma ministrikandidaadid esmaspäeva hommikuks. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: