Tallinn otsib viise ilutulestikukahjude leevendamiseks

Uue aasta saabumine
Uue aasta saabumine Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Pürotehnika kasutamisega seotud probleeme arutanud Tallinna linnavalitsuse liikmed otsustasid otsida viise, et leevendada ilutulestikuga kaasnevaid kahjusid. Oluline on selles küsimuses ka koostöö riigiga.

Enne traditsioonilist aastavahetuse ilutulestikku pöördus erakonna Eestimaa Rohelised Tallinna osakond avaliku kirjaga Tallinna linnavalitsuse poole, selgitades pürotehnikaga kaasnevaid kahjusid inimeste tervisele ja looduskeskkonnale.

Oma kirjas leiavad rohelised, et paugutamist tasuks piirata ning tegid ettepaneku, mille kohaselt võiks Tallinn järgmisel vana-aasta õhtul ilutulestiku asendada laservaatemängu ja teiste valguslahendustega.

Abilinnapea Züleyxa Izmailova (Roheliste erakond) sõnul seisneb pürotehnika peamine terviserisk suitsuga eralduvates metalli- ja peenosakestes. "Need osakesed on kantserogeensed ja kahjustavad hingamisteid. Aga kahju tekib ka linna ökosüsteemidele ja koduloomadele. Paljud inimesed otsivad siiani taga hirmuga kodust põgenenud koeri ja kasse," tõdes abilinnapea.

Eilsel nõupidamisel arutasid Tallinna linnavalitsuse liikmed pürotehnika kasutamisega seonduvaid probleeme ning otsustasid, et leitakse viis, kuidas ilutulestikuga kaasnevatele kahjudele leevendust leida.

Samas toonitas abilinnapea Izmailova, et probleemi lahendamisel on oluline koostöö riigiga. Ta tõi näiteks, et kui ilutulestikku saaks osta vaid mõnel aastavahetusele eelneval päeval, kaoks pikalt vältav paugutamine, mis algab juba detsembris. Sellisel juhul on vaja riiklikke piiranguid. "Küll aga saab omavalitsus seada ruumilisi piiranguid, kehtestades näiteks ilutulestikuvabad tsoonid, nagu seda on tehtud paljudes Euroopa linnades" ütles Izmailova.

Igal aastavahetusel kaasneb pürotehnika kasutamisega õnnetusjuhtumeid, sest paljudel inimestel puuduvad teadmised ja oskused, kuidas ohtlikke rakette õigesti kasutada. Pärast äsjast aastavahetust pakub palju kõneainet õnnetus, kus ilutulestiku raketi tõttu süttis pereettevõtte Nurmiko aiand, mis põlengus täielikult hävis.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: