Majanduskasv pole ilutulestikumüüjate müüginumbreid kergitanud

Uue aasta ilutulestik Tallinnas Vabaduse väljakul.
Uue aasta ilutulestik Tallinnas Vabaduse väljakul. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eesti majandus kasvas möödunud aastal jõudsalt, kuid ilutulestikumüüjate käibenumbreid see ei mõjutanud, sest müügimahud jäid viimaste aastatega samale tasemele.

Ilutulestiku Keskus Arnika OÜ juhataja Eduard Tani ütles ERR-ile, et tänavu müüdi ilutulestikke tavapärasel hulgal, kuid täpseid numbreid ei ole veel teada.

"Me võtame müügipunktidest kauba tagasi ja alles teeme inventuure," selgitas ta. "Aga kui mingeid laekumisi ja tunnetust võtta, siis on see samas suurusjärgus kui eelmisel aastal."

Tani sõnul ei tähenda aastavahetuse möödumine seda, et ilutulestikke müüv firma saaks puhkust alustada. Ta võrdles ilutulestikumüüjaid põllumeestega, kellel samuti pärast viljakoristust puhkus ei alga.

"See protsess on hästi pikk. Nüüd võtame asju kokku, klaarime edasimüüjatega. See töö saab veebruari keskpaigaks läbi. Samas uute toodete tellimine ja ettevalmistus käib juba eelmise aasta oktoobrist. Ilutulestikufirmal on kõige rahulikum aeg märts-aprill, natuke ka maid. Siis tulevad juba suvised projektid ja pärast suve algab sügis, hakkab aastalõpp paistma," kirjeldas ta.

Aastavahetuse perioodi käive ületab siiski kõik muud perioodid mäekõrguselt - Tani sõnul moodustab see kogukäibest üle 90 protsendi ning ülejäänud aastal tehaksegi kõvasti tööd selle nimel, et aasta lõpp libedalt läheks.

Ruf Eesti AS-i juhatuse liige Ivo Melder ütles, et pühadeperioodi müük ei olnud varasemast suurem ning ka konkurentidelt pole müügi suurenemisest kuulda olnud. Ka tema sõnul jätkub neil tööd hoolimata aastavahetuse möödumisest, sest inimesed ostavad ilutulestikku ka pulmadeks, juubeliteks ja firmapidudeks. Tema nimetas aastavahetuse osakaaluks umbes 70 protsenti aastakäibest ja see number on sellisena püsinud üsna stabiilselt.

Müüginumbrid on Ruf Eestil üsna ühesugusena püsinud viimase seitsme aasta jooksul, põhjuseks pidas Melder illegaalset turgu.

"Kui räägime, et müük võiks kasvada, siis siin on probleem selles, et kuna paugutid on Eestis keelatud, mujal Euroopas aga lubatud, siis must müük sööb legaalsete ilutulestikumüüjate kasvu ära," lausus ta ja märkis, et nende hinnangul on musta turu tõttu käibest kadunud umbes viis protsenti ning illegaalne müük suureneb aasta-aastalt.

"Kui räägime, et paugud käivad, siis ükski ametlik müüja ei pauguta, aga paugud kosta on ja meie saame sellest vähe," nentis Melder.

Ta märkis, et kui esialgu jõudsid mustale turule paugutid, siis süües kasvab isu ja nüüd leidub ka illegaalsete ilutulestikupatareide ja rakettidega äritsejaid.

Selle kohta, kas Eestis peaks paugutite kasutamise taas legaalseks muutma, ei osanud Melde arvamust avaldada, kuid leidis, et pürotehnikute liit peaks riigiga arutama, kuidas probleemi lahendada. Praegu aga keegi selleks initsiatiivi ilmutanud ei ole.

Aastavahetuse eel kõlanud üleskutsed koduloomade säästmiseks ilutulestikust loobuda tema hinnangul müügitulemusi ei mõjuta, sest puudutavad väikest protsenti inimesi, kes teevad lihtsalt kõva häält.

Ruf Eesti käive oli mullu ligi 667 000 eurot, kasumit teeniti 6957 eurot. Ilutulestiku Keskus Arnika käive ulatus 2016. aastal üle 1,45 miljoni euro ja kasum oli ligi 177 000 eurot, mulluse majandusaasta aruanne on neil aga Krediidiinfo andmetel esitamata.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: