Politsei Nurmiko kompleksi põlengu osas menetlust ei alusta

Pärast põlengut Nurmiko aiandis.
Pärast põlengut Nurmiko aiandis. Autor/allikas: Reeli Ungerson Facebook

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Hannes Kelt ütles, et Nurmiko aiandi kompleksi tahtlik süütamine on praeguse info põhjal välistatud. Seetõttu ei alustanud politsei juhtunu osas ka kriminaalmenetlust.

Hannes Kelt rääkis, et arvestades, et rakett lasti vähemalt mitmesaja meetri kauguselt, siis ei saanud selle laskja ette näha, et aianduskeskus sellest süttib.

"Seetõttu on politsei ja prokuratuur ühisel seisukohal, et tegemist on õnnetuse mitte kuriteoga," põhjendas Kelt menetluse mitte alustamist.

Samas võib Keldi sõnul ka õnnetuse põhjustamisega kaasneda tsiviilvastutus. "See tähendab, et asja omanikul või kindlustusfirmal tekib õigus nõuda kahju põhjustajalt kohtu kaudu hüvitist."

Hannes Kelt ütles, et sarnaste õnnetuste tulevikus ärahoidmiseks jätkab politsei politsei juhtunu kohta info kogumist. "Püüame teha kindlaks, millist tüüpi raketiga tegemist oli, milline oli täpsem laskmise koht ning kes oli raketi laskja. Kui kellelgi on infot raketi tüübi või laskmiskoha kohta, siis palume sellest politseile teada anda. Samuti soovitame laskjal ise politseiga ühendust võtta," ütles Kelt.

Kelt rääkis, et neljapäevase päeva jooksul kontrollis politsei täiendavalt üle põlengu sündmuskohal kogutud info ning küsitles kümneid inimesi lähikonna asumitest. "Pealtnägijate sõnul sai tuli alguse aeglaselt langevast ja pikalt põlevast kollasest signaalraketist ning seda kinnitas ka päästjate hinnang tulekahju tekkepõhjusele," sõnas Kelt.

"Elanike sõnul lasti selliseid rakette seal kandis mitmeid, kuid tulekahju põhjustanud raketi laskja ega täpne asukoht veel selgeks ei saanud. Küll sai kinnitust see, et rakette lasti Nurmiko aianduskeskusest mitmesaja meetri kauguselt ning üks neist kandus kasvuhoonete kompleksini, mis süttis kohe pärast raketi katusele kukkumist," rääkis Kelt.

Ta ütles, et politsei ei tuvastanud vastuolusid päästeameti hinnangu, pealtnägijate ütluste ning juhtunu üldiste tehiolude st tuule tugevuse ja suuna vahel. "Arvestades raketi teekonda, tuule tugevust, suunda ja kaugust aianduskeskusest on välistatud, et tulekahju põhjustamine oli tahtlik, ning kontrollimise käigus ei ilmnenud ka muid kuriteole viitavaid asjaolusid," lisas Kelt.

"Arusaadavalt põhjustab nii suure varalise kahjuga põleng küsimuse hooletuse või mõtlematusega kaasnevast vastutusest. Eestis on ettevaatamatusest suure varalise kahju põhjustamine karistatav juhul, kui rikutakse kultuurimälestis või museaalväärtus. Muudel juhtudel eeldab olulise väärtusega vara hävitamise eest kriminaalvastutusele võtmine tahtlust või kaudset tahtlust ehk inimene pidi asjaolusid hinnates sellise kahju tekkimist ette nägema," märkis Kelt.

Saku vallas Juuliku külas põles uusaastaööl Nurmiko aiandi kasvuhoonete kompleks. Tulekahju sai päästeameti teatel alguse ilutulestiku raketist.

Nurmiko on üks Eesti vanimaid ja suurimaid aiandusettevõtteid, mille peamiseks tegevusalaks on lillekasvatus ning lillede, floristikatarvete ja aianduskaupade import ja hulgimüük.

Nurmiko üks omanikke Reeli Ungerson kirjutas sotsiaalmeedias, et signaalrakett hävitas kogu Ungersonide pere elutöö.

Nurmiko sai alguse aastal 1989, mil Jaak Ungerson asutas tootmiskooperatiivi Nurmiko.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: