Ohvreid aitavad uus kriisitelefon ja veebileht

Foto: palunabi.ee

Kuigi iga aastaga on riiklikult ohvriabilt abi saanute hulk suurenenud, pole enamik ohvritest abini siiski jõudnud. Sotsiaalkindlustusameti kriisiabiteenuse juht Mari Tikerpuu avaldas lootust, et enamatel ohvritel aitab nüüd abini jõuda aasta alguses tööd alustanud kriisitelefon 116006 ja ka veebileht palunabi.ee.

Kriisitelefoni esimesel töönädalal, helistasid nii lähisuhtevägivalla ohvrid kui ka need, kes tundsid muret võimalikust väärkohtlemisest naabrite juures. Aasta esimene nädal tõi keskmiselt 10 kõnet ööpäevas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Esimene kõne tuli juba esimese jaanuari ööl. Kui me teenuse südaööl avasime, siis esimene kõne tuli enne kella viit. See oli lähisuhtevägivalla ohvri poolt," kommenteeris sotsiaalkindlustusameti kriisiabi teenuse juht Mari Tikerpuu.

Esmaspäeval oli pöördumisi juba 30. Politsei saab ainuüksi lähisuhtevägivalda puudutavaid kõnesid päevas keskmiselt 40. Kriisitelefonilt võivad abi otsida kõik - kas perevägivalla, süüteo või ka vaimse vägivalla ohvrid ja need, kes ei julge näiteks politseisse pöörduda.

"Esmalt on ikkagi fookus esmasel kriisinõustamisel, mis tähendab, et inimene kuulatakse ära, talle pakutakse hinnangutevaba lähenemist, empaatilist ärakuulamist, rahustatakse maha, selgitatakse, mis on järgnevad abistamise võimalused," selgitas Tikerpuu.

Helistaja võib jääda anonüümseks ning abi saab ööpäevaringselt kas eesti, vene või inglise keeles. Ohvriabi telefonile vastajad on saanud spetsiaalse väljaõppe, kuidas kriisis, traumakogemusega või leinas inimest nõustada. Lisaks kriisinõustamisele jagatakse telefonitsi konkreetsele abivajajale tarvilikku infot, mis puudutab näiteks omavalitsuse kontakte neile, kes vajavad toetust või elamispinda või infot politseile avalduse tegemise või menetluse kohta. Juba 14 aastat on ohvriabi nõustamine toimunud politseijaoskondades ja sotsiaalkindlustusametis.

"Meie poole ju pöördub väga palju erinevaid inimesi. Mõned on enda jaoks juba selle otsuse teinud, et nad lahkuvad näiteks vägivaldsest suhtest, mõned inimesed vajavad selle juures veel sellist lisajõustamist," lausus sotsiaalkindlustusameti ohvriabitöötaja Maris Kukk.

Nii saavad abi näiteks need, keda on aastaid alla surutud nii, et nad ei leia endas jõudu vägivaldsest suhtest lahkumiseks. Ohvriabisse pöördus eelmisel aastal ligi 8700 inimest, aasta varem 8000 ja kõige rohkem vajasid nõu lähisuhtevägivalla ohvrid.

Ohvriabi kriisitelefon ei asenda häirekeskust ning kui elu on ohus, tuleb helistada 112.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: