Bolsonaro: USA sõjaväebaas Brasiilias aitaks Venemaa mõjuvõimu piirata

Brasiilia president Jair Bolsonaro koos õhuväe kindralitega.
Brasiilia president Jair Bolsonaro koos õhuväe kindralitega. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Brasiilia uue presidendi Jair Bolsonaro sõnul on tema riik avatud võimalusele rajada Brasiiliasse USA sõjaväebaas, et seeläbi astuda vastu Venemaa mõjuvõimu kasvule Ladina-Ameerikas.

Eelmise nädala teisipäeval ametivande andnud Bolsonaro on avaldanud toetust USA kolleegile Donald Trumpile ning olnud samal ajal Venezuela presidendi Nocolas Maduro raevukaks kriitikuks, vahendas Associated Press.

Neljapäeval telekanalile SBT antud intervjuus rääkis Bolsonaro, et ta on mures Venezuela ja Venemaa lähedaste sidemete pärast. Detsembris toimus Venezuelas ka ühine sõjaväeõppus Venemaaga, mida tookord kritiseeris USA välisminister Mike Pompeo.

"Minu lähenemine USA-ga on majanduslik, kuid see võib olla ka sõjanduse vallas," märkis Bolsonaro ja lisas, et USA sõjaväebaasil oleks ka sümboolne roll.

"Sõltuvalt sellest, mis maailmas juhtuda võib, kes teab, äkki tuleb meil rääkida tulevikus ka USA sõjaväebaasist," sõnas erukaptenist riigipea.

Kui temalt reedel võimaliku USA baasi kohta uesti küsiti, vastas ta vaid, et peab ameeriklasi sõpradeks.

Bolsonaro ei täpsustanud intervjuus ka seda, kus võimalik USA sõjaväebaas asuda võiks. Samuti ei räägitud sellel teemal - vähemalt avalikult mitte - USA välisministri Pompeo hiljutise visiidi ajal.

USA ja Brasiilia relvajõud tegid koostööd Teise maailmasõja päevil, aastatel 1941-1945, ning muuhulgas väljendus see koostöö Natalis asunud õhuväebaasi näol. Tollane USA president Franklin D. Roosevelt märkis, et Natali näol oli tegu Aafrikale kõige lähemal asuva Ameerika kohaga, ja seetõttu nimetas ta seda "võidu trampliiniks".

Pärast seda on aga Brasiilia juhid, sealhulgas aastatel 1964-1985 valitsenud sõjaväelise diktatuuri kindralid, suhtunud USA sõjaväebaasi ideesse eitavalt või lausa halvakspanuga.

Samas leidis näiteks Brasiilia kunagine riikliku julgeoleku sekretär Jose Vicente da Silva, et sellise baasi rajamine oleks edumeelne samm, mis aitaks kaasa narkokaubanduse vastase võitluse raames tehtava koostöö laiendamisele.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: