Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Presidendikandidaat lubab võidu korral Brasiilia Pariisi kliimaleppest välja viia

Foto: Leo Correa/AP Photo/Scanpix

Brasiilia parempopulistlikuks peetava presidendikandidaadi Jair Bolsonaro edumaa vasakpoolse rivaali Fernando Haddadi ees on vähenenud kuue protsendipunkti võrra, näitab värske arvamusküsitlus. Bolsonaro lubas võidu korral riigi Pariisi kliimaleppest välja viia.

Brasiilia Donald Trumpiks hüütav Sotsiaalliberaalse Partei presidendikandidaat Bolsonaro on ennegi saanud hakkama avaldustega, mis on täiesti praeguse USA presidendi väärilised, nüüd järgnes ta oma Põhja-Ameerika eeskujule ka Pariisi kliimaleppe osas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Peamine probleem on Bolsonaro sõnul tõik, et kliimaleppe ratifitseerimise korral kaotaks Brasiilia kontrolli Amazonase vihmametsade üle, sest maailma kopsudeks hüütav tähtis ökosüsteem läheks osaliselt rahvusvahelise kontrolli alla.

"136 miljonit hektarit Solimoesi ja Amazonase jõgikonnas poleks enam meie riigi seaduste, vaid mingi teise riigi seaduste all, sest see maatükk leitakse olevat hädavajalik inimkonna ellujäämiseks. Seega ma küsin teilt, kas me tõesti tahame Pariisi leppega võtta riski Amazonasest ilma jääda?" selgitas ta.

Bolsonaro on lubanud ka kurjategijatega karmikäeliselt arveid õiendada ning taastada riigis surmanuhtluse.

Tema edu põhjuseks peetakse valijate tüdimust vasakpoolsete ning ka mõõdukate parempoolsete hulgas lokkavast korruptsioonist. Sama oluline on ka see, et nelipühilasest Bolsonarot toetavad teised konservatiivsete vaadetega nelipühilased. Nelipühilus on Brasiilias kõige kiiremini kasvav uskkond ning neil on suur ühiskondlik mõjujõud, ehkki arvuliselt jäävad nad katoliiklastele veel rohkem kui 100 miljoni usklikuga alla. Siiski ei toeta ka kõik nelipühilased Bolsonarot.

"Jumala nimel, keda me usume, Kristuse nimel, keda me järgime, palume me, et armastus võidaks vihkamise, sest me usume, et see kandidaat, kes täna kahjuks arvamusküsitlustes juhib, on kantud vihkamisest," ütles meeleavaldaja Louise Carvalho.

Bolsonaro populaarsust on tõstnud ka temavastane pussnoarünnak, mille tõttu ta tükk aega haiglavoodis pidi veetma. Siiski pole tema pühapäevane võit sugugi kindel, ehkki poliitikavaatlejate hinnangul hääletavad viimase hetke otsusetegijad pigem Bolsonaro poolt.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: