NYT: USA administratsioon arutas Venezuela ohvitseridega riigipööret

Venetsueellased Caracases Maduro vastu protestimas, nõudes välja oma pensioniraha.
Venetsueellased Caracases Maduro vastu protestimas, nõudes välja oma pensioniraha. Autor/allikas: AP Photo/Fernando Llano/SCANPIX

USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni liikmed arutasid Venezuela ohvitseridega salaja plaani president Nicolás Maduro kukutamiseks, kuid otsustasid lõpuks mitte aidata, kirjutas laupäeval The New York Times.

Trump on olnud äärmiselt kriitiline Maduro vasakpoolse režiimi suhtes, mis on viinud Venezuela sügavasse majandus- ja humanitaarkriisi. Kriis on vallandanud riigis vägivaldseid meeleavaldusi ja ulatusliku väljarände naabermaadesse.

Tundmatuks jääda soovinud USA ametiisikutele ja endisele Venezuela ohvitserile viidanud Timesi andmeil riigipöördekava takerdus.

Maduro kukutamist kavandanud ohvitserid olevat soovinud Ühendriikidelt eelkõige materiaalset abi, nagu salastatud raadioside. USA sõjaväe võimalikust osalusest kohtumistel juttu ei olnud.

USA indu riigipöördes osaleda vähendas lehe teatel see, et üks Venezuela läbirääkijaist oli korruptsiooni tõttu Ühendriikide sanktsiooninimekirjas. Lisaks on veel mitut Venezuela relvajõudude ohvitseri süüdistatud muuhulgas seotuses piinamiste, narkokaubanduse ja jõu kasutamisega tsiviilisikute vastu.

Ühendriigid pidasid nõrkadeks ka läbirääkimispartnerite plaane.

Valge Maja ei andnud küsimusele salakõneluste kohta selget vastust, vaid rõhutas vajadust dialoogiks kõigi demokraatiat soovivate venetsueellastega.

Pärast seda, kui lõhkeainelastis droonid 4. augustil sõjaväeparaadil viibinud Maduro lähedal väidetavalt plahvatasid, süüdistas too Ühendriike, Colombiat ja oma vaenlasi kodumaal. USA välisministeerium mõistis hukka poliitilise vägivalla, ent taunis ka meelevaldseid areste ja väljapressitud ülestunnistusi.

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton eitas kategooriliselt igasugust Ühendriikide valitsuse osalust vahejuhtumis.

2017. augustis olevat Trump meedia andmeil oma nõunikelt küsinud võimaliku invasiooni kohta Venezuelas. Umbes samal ajal ütles ta avalikult, et ei välista sõjalist varianti sealse kaose lõpetamiseks.

Venezuela naftal baseeruva majanduse kollaps üha autoritaarsema Maduro võimu all on toonud riigis kaasa toidu- ja ravimipuuduse.

Maduro on paljudes oma hädades süüdistanud vihaselt Ühendriike. Mõte sellest, et Trumpi administratsioon on üldse mõelnud riigipöörde toetamisest, annab sellistele süüdistustele kahtlemata hoogu juurde ja võib põhjustada rahutusi ka teistes Ladina-Ameerika maades.

USA sekkus 20. sajandil mitmete selle piirkonna riikide sisesjadesse, toetades muu hulgas Tšiili diktaatori Augusto Pinocheti riigipööret. See on kahjustanud Ühendriikide mainet Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, kirjutab leht.

"See teade kukub piirkonda nagu pomm," ütles lehele Mari Carmen Aponte, kes juhtis USA välisministeeriumi Ladina-Ameerika osakonda Barack Obama ametiaja lõpul.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: