Bolton: Valge Maja kehtestas Venezuelale karmid sanktsioonid

{{1541097180000 | amCalendar}}
Venezuela lipp.
Venezuela lipp. Autor/allikas: Henry Romero/Reuters/Scanpix

Valge Maja kehtestas neljapäeval uued karmid sanktsioonid Venezuelale, kuulutades, et too on koos Kuuba ja Nicaraguaga "türanniatroika" osa.

Riikliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles, et sanktsioonid on suunatud eeskätt Venezuela kullasektorile, mida on kasutatud ebaseadusliku tegevuse rahastamiseks, oma laegaste täitmiseks ja kuritegelike rühmituste toetamiseks.

Sanktsioonid Ladina-Ameerika riigi kullasektori vastu võtavad sihikule sotsialistist presidendi Nicolás Maduro "korrumpeerunud ja petturlikele" tehingutele toetuva režiimi tähtsa sissetulekuallika, lausus ta. 

USA riikliku julgeoleku nõunik teatas ka, et välisministeerium on kehtestanud uued sanktsioonid rohkem kui kahekümnele organisatsioonile, mida kontrollivad Kuuba sõjavägi ja luureteenistused. 

"Selle poolkera türanniatroika - Kuuba, Venezuela ja Nicaragua - on viimaks kohanud võrdset vastast. Nagu kõiki rõhuvaid režiime ja ideoloogiaid ootab ka seda hingusele minek," sõnas ta. 

Julgeolekunõuniku sõnul on Venezuela ja Nicaragua liidrid "meeleheitel" autokraadid, kes on liitunud oma Kuuba kolleegidega samasuguses rõhuvas käitumises, mida iseloomustavad ebaõiglased vangistamised, piinamised ja mõrvad. 

Nicaragua presidendi Daniel Ortega režiim on täielikult lammutanud demokraatlikud institutsioonid, lämmatanud sõnavabaduse ja võtnud poliitiliste vastaste vastu kasutusele surmava poliitika, ütles Bolton. 

Vabade ja õiglaste ennetähtaegsete valimiste korraldamiseni "saab Nicaragua režiim sarnaselt Venezuelale ja Kuubale tunda Ameerika jõulise sanktsioonirežiimi täit raskust", lubas ta. 

Bolton nimetas konservatiiv Iván Duque Colombia presidendiks ja paremäärmuslase Jair Bolsonaro Brasiilia presidendiks valimist "positiivseteks märkideks piirkonna tulevikule", mis näitavad piirkondlikku pühendumust vabadele turgudele ja "aruandekohuslikule valitsemisele". 

Välispoliitikas pistrikuks peetav Bolton oli George W. Bushi valitsuses abivälisminister ajal, kui toonane USA valitsus võttis kasutusele termini "kurjuse telg" ja otsustas kukutada sõjalise sissetungiga Iraagi diktaatori Saddam Husseini. 

USA on Donald Trumpi valitsuse ajal karmistanud sanktsioone Venemaa ja Põhja-Korea vastu, kehtestanud sanktsioonid Iraanile, Hiinale, Venezuelale, Kuubale ja Nicaraguale. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: