ÜRO soovitab Austraalial saudi neiu põgenikuna vastu võtta

Foto: EPA/Scanpix

Saudi Araabiast põgenenud neiu on ÜRO pagulasameti (UNHCR) hinnangul legitiimne põgenik ja Austraalia peaks ta vastu võtma, ütlesid Canberra ametnikud kolmapäeval.

"UNHCR soovitas Austraalial kaaluda preili Rahaf Mohammed Al-Qununile põgenikuna ümberasustamist," teatas Austraalia siseministeerium.

Otsus on suur võit 18-aastasele neiule, kes viibib praegu Bangkokis, kust Tai võimud tema väitel ei lase tal Austraaliasse sõita, et seal varjupaika taotleda.

Austraalia siseministeeriumi andmeil kaalutakse Qununi taotlust tavapärasel viisil, nagu tehakse kõigiga, keda UNCHR on soovitanud neil vastu võtta.

Austraalia ametnikud on mõista andnud, et Qununi taotlus rahuldatakse üsna kindlasti.

"Kui selgub, et ta on põgenik, kaalume väga-väga tõsiselt humanitaarviisat," ütles tervishoiuminister Greg Hunt enne ÜRO seisukoha teatavakstegemist.

Neiu põgenes Bangkoki teisipäeval Kuveidi kaudu. Ta peatati Bangkoki lennujaamas, kus tema pass konfiskeeriti. Naine süüdistab oma perekonda ahistamises. 

Neiu sõnul kavatses ta lennata edasi Austraaliasse ja seal varjupaika taotleda. Ta pelgab, et kui ta Saudi Araabiale välja antakse, siis ta tapetakse.

Algselt ütles Tai, et annab Al-Qununi Saudi Araabiale välja, kuid esmaspäeval tegi riik kannapöörde, lasi ta lennujaamast välja ja andis UNHCR-i hoole alla.

Saudi saatkonna esindajatega kohtunud Tai immigratsioonipolitsei ülem kindralmajor Surachate Hakparn ütles teisipäeval, et Saudi Araabia diplomaadid on rahul sellega, kuidas Tai võimud on juhtumiga toime tulnud. 

Bangkoki saabuvad peatselt Al-Qununi isa ja vend, ütles Surachate, lisades, et on naise enda otsustada, kas ta tahab nendega kohtuda või mitte. Twitteris kirjutas Al-Qunun, et kardab sellist kohtumist. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: