USA presidendi sõnul eriolukorda koheselt välja ei kuulutata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1547175000000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

USA president Donald Trump välistas reedel eriolukorra kohese väljakuulutamise.

"Oleks lihtne lahendus minu jaoks kuulutada välja riiklik eriolukord, kuid ma ei kavatse sellega kiirustada ja koheselt midagi ei toimu," ütles Trump ajakirjanikele.

USA valitsuse ajutine tööseisak on kujunemas läbi ajaloo kõige pikemaks. Kõige pikem oli see Bill Clintoni ametiajal ja siis kestis see 21 päeva. Washington Posti andmetel sündis rekord, kui esindajatekoda läks nädalalõpuks puhkama.

Tööseisak sai alguse USA-Mehhiko piiritara vaidlusest. President Donald Trump soovib kongressilt tara ehitamiseks 5,7 miljardit dollarit, aga kongressi demokraadid ja ka paljud vabariiklased ei taha seda anda. Vaidluse tõttu jäi kongressis seisma kogu föderaaltasandi eelarveprotsess, mistõttu ei saanud mittehädavajalikud riigiametid uut rahastust ja pidid uksed sulgema.

Washington Post kirjutas neljapäeval, et Valge Maja on alustanud ettevalmistusi eriolukorra väljakuulutamiseks riigis, et leida võimalusi piiritara ehitamiseks.

Allikad ütlesid lehele, et administratsioon otsib kasutamata raha näiteks armee pioneeriüksuste eelarvest, ütlesid neljapäeval kaks informeeritud allikat. Silma on heidetud ka sõjaväe ehituseelarvele.

Allikate sõnul on Trump uurinud, kui kiiresti lepinguid võiks allkirjastada ja kas tara ehitamisega võiks alustada 45 päeva jooksul.

See otsus põhjustaks kahtlemata tormi kongressis ja kohtuasjad, kuid võiks lõpetada pea kolm nädalat kestnud valitsusametite töö osalise seisaku.

Mõni õigusekspert on pidanud võimalikuks, et Trump ületab sellega oma võimuvolitused ja müüri või tara ehitamisel osalevad sõdurid osaleksid kuriteos.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: