USA president pöördus lõunapiiri teemal telekõnega rahva poole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1547002320000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

USA president Donald Trump pöördus teisipäeval televisioonis otseedastatud kõnega rahva poole seoses niinimetatud piirimüüri tüliga.

Presidendi kõne teemaks oli olukord USA lõunapiiril, mida ta nimetas humanitaar- ja julgeolekukriisiks.

"See on kasvav kriis. Ebaseaduslik ja kontrollimatu sisseränne teeb kahju miljonitele ameeriklastele," alustas Trump.

President tõi muu hulgas välja ebaseadusliku sisserändega kaasneva narko- ja tavakuritegevuse ning kahju majandusele koormates riigi ressursse ning vähendades töökohti ja sissetulekut.

Presidendi sõnul on inimsmugeldajate jõukude ja kogu illegaalse immigratsiooni masinavärgi ohvrid eelkõige just naised ja lapsed.

President tõi välja USA uimastiprobleemid ja narkosurmad ning väitis, et Ühendriikides sureb käesoleval aastal uimastite tõttu rohkem inimesi, kui Vietnami sõjas. "Kui palju ameeriklaste verd tuleb veel valada selleks, et kongress teeks oma tööd?" küsis Trump.

Trump rõhutas kõnes korduvalt, et piiritara on julgeoleku tagamiseks "absoluutselt kriitilise tähtsusega".

"Julgeoleku- ja korrakaitseprofessionaalid on piirijulgeoleku tagamiseks taotlenud 5,8 miljardit maksva füüsilise barjääri püstitamist," sõnas president.

"See ei ole moraaliküsimus, vaid küsimus on poliitikutes, kes ei taha mitte midagi ette võtta probleemide lahendamiseks, mida on eiratud juba kümnendeid. Kogu selle küsimuse saks lahendada kolmveerandtunnise kohtumise käigus," tõdes Trump.

Kuigi paljud prognoosisid ja president sellega ka korduvalt ähvardas, ei kuulutanud Trump seoses lõunapiiril valitseva väidetava kriisiga välja hädaolukorda, mis oleks talle andnud võimaluse proovida piirimüüri ehitamiseks kasutada kaitseministeeriumi raha.

Väljaanne Axios toob oma ülevaates ka välja, et olukord lõunapiiril pole piirivalve statistika kohaselt oluliselt hullem kui viimastel aastatel.

Kongressi demokraatide liidrid tegid koheselt vastupöördumise, milles esindajatekoja esimees Nancy Pelosi ütles, et president Trump hoiab oma piirimüüriga ameeriklasi pantvangis.

"President Trump peab lõpetama ameeriklaste pantvangis hoidmise, lõpetama kriisi isetootmise ja taasavama valitsuse," ütles Pelosi.

Kongressi esindajatekojas enamuses olevate demokraatide sõnul on "kriis" Trumpi poolt ülepaisutatud ning poliitiline trikk, mis ei ole väärt maksumaksjate raha.

Trump nõuab miljardeid oma piirimüürile ja kongresmenid ei taha talle seda anda. Vaidluse tõttu on USA riigiametite töö osaliselt seiskunud. Tööseisak on kestnud juba 18. päeva.

Pöördumine leidis aset kaks päeva enne seda, kui Trump külastab Mehhiko piiri.

Mehhiko üritab tõhustada kontrolli Guatemala piiril

Mehhiko valitsus teatas teisipäeval, et üritab tõhustada kontrolli Guatemala piiril.

Lisajõud saadetakse kontrollima ebaseaduslikke piiriületuskohti, mida on umbkaudu 370.

"Piiriületuskohti hakatakse valvama, et takistada dokumentideta inimeste liikumist," ütles siseminister Olga Sanchez Cordero.

Sisserändajad ületavad praegu pea takistamatult piiri näiteks pea kogu Usumacinta jõe ulatuses, mis kahte riiki eraldab.

Mehhiko uus president Andrés Manuel López Obrador lubas detsembris esimesel täispäeval riigipeana kasutada sõjaväge avaliku julgeoleku tagamiseks riigis, kus lokkab vägivald ja tapmiste arv jätkab tõusu.

USA president Donald Trump on korduvalt teravalt kritiseerinud Mehhiko võimude suutmatust ebaseadusliku sisserände kontrollimisel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: