Kongressi vabariiklased hoiatasid Trumpi eriolukorra kehtestamise eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vabariiklasest senaator Steve Scalise.
Vabariiklasest senaator Steve Scalise. Autor/allikas: J. Scott Applewhite/AP Photo/Scanpix

Kongressi kõrged vabariiklased hoiatasid pühapäeval president Donald Trumpi eriolukorra väljakuulutamise eest piirimüüri rajamiseks kongressi heakskiiduta.

Vabariiklasest senaator Ron Johnson, sisejulgeolekukomitee esimees, ütles telejaamale CNN, et kui Trump peaks selle sammu astuma, tõmbaks ta endale sellega tema viha. 

"Kui me seda teeme, järgneb kohtumenetlus ja müür jääb ehitamata," sõnas ta. 

Esindajatekoja tähtsuselt teine vabariiklane Steve Scalise ütles telekanalile ABC: "Me ei taha, et asi jõuaks riikliku eriolukorra väljakuulutamiseni". Ta möönis, et Trumpil on siiski voli seda teha. 

Trump ütles laupäeval telekanalile Fox News, et ei kehtesta valitsuse osalise tööseisaku lõpetamiseks eriolukorda, sest tahab anda demokraatidele rohkem aega kokkuleppele jõuda. 

USA-s kestab valitsuse tööseisak 23. päeva ning rahastuseta on umbes veerand valitsusasutustest. 

Dick Durbin, senati demokraatide tähtsuselt teine mees, ütles pühapäeval ABC-le, et "kui see president kavatseb lasta eriolukorra käiku igakord, kui tal tekkivad kongressiga erimeelsused, siis olen ma selle vastu." 

Ta ärgitas Trumpi "tööseisakule lõppu tegema ja panema kõik läbirääkimisteks lauale". 

Tööseisak sai alguse kongressi demokraatide ja Trumpi valitsuse vaidlusest USA-Mehhiko piiritara üle. Trump soovib kongressilt tara ehitamiseks 5,7 miljardit dollarit, aga kongressi demokraadid ja ka paljud vabariiklased ei taha seda anda. President keeldus vaidluse tõttu allkirjastamast mõlema erakonna toetusega ajutist eelarvemeedet, pannes kongressis seisma kogu föderaaltasandi eelarveprotsessi, mistõttu ei saanud mittehädavajalikud riigiametid uut rahastust ja pidid uksed sulgema.

Viimased arvamusküsitlused näitavad, et enamik ameeriklasi süüdistab valitsuse tööseisakus Trumpi ja vabariiklasi.

Washington Posti ja ABC arvamusküsitlusest selgus, et 53 protsenti ameeriklastest leiab, et tööseisakus on süüdi president ja tema erakond, 29 protsenti süüdistab demokraate.

CNN-i uuringust selgus, et kuu aja jooksul on viie protsendi võrra 52-lt 57-le suurenenud ka ameeriklaste rahulolematus Trumpiga. 

Posti uuring näitas samas, et vabariiklaste toetus piirimüürile on aastaga kasvanud 12 protsenti 58-lt 70-le. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: