Trump külastab lõunapiiri, tööseisak on kestnud juba 20 päeva ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SIPA/Scanpix

USA valitsuse osaline tööseisak on kestnud juba 20 päeva ja tundub, et see ei lõppe veel nii pea. President Donald Trump külastab neljapäeval USA lõunapiiri ja on andnud märku, et ta ei kavatse piirimüüri nõudmisest loobuda.

Kongressi demokraatide liidrid lahkusid kolmapäeval taas kord Valgest Majast ilma kokkuleppeta, millega lõpetada valitsuse osalist tööseisakut, vahendasid ERR-i teleuudised.

"President põhimõtteliselt tagus rusikaga vastu lauda ja kui spiiker Pelosi ütles, et ta ei nõustu müüriga, siis ta lihtsalt kõndis minema ja ütles, et meil ei ole midagi arutada," meenutas USA senati demokraatide juht Chuck Schumer.

President Donald Trump kirjutas Twitteris, et kohtumine demokraatidega oli täielik aja raiskamine. Asepresident Mike Pence'i sõnul jääb Trump endale kindlaks ja nõuab piirimüüri.

"Mingisugust kokkulepet ilma müürita ei tule. Mingisugust kokkulepet ei sõlmita, kui presidendi prioriteetide üle ei arutleta," rõhutas Pence.

Valitsuse tööseisak on kestnud juba 20 päeva. Umbes 800 000 riigitöötajat ei saa sel nädalal palka. Valge Maja ja kongressi vabariiklased kinnitavad, et nad saavad selle raha hiljem.

"Me saame riigitöötajatele palga hiljem ära maksta ja ma tean, et see on ebamugav ja rahaliselt raske, ja ma vihkan seda," sõnas vabariiklasest senaator Lindsey Graham.

"Me tahame, et see tööseisak lõppeks kohe," nõudis omakorda riigitöötajate liidu president J. David Cox.

President Trump külastab neljapäeval USA lõunapiiri. Ta on endiselt ähvardanud üleriikliku hädaolukorra kehtestamist, mis võimaldaks tal võtta piirimüüri raha kaitseministeeriumi eelarvest.

Esindajatekoja sammud ilmselt senati heakskiitu ei saa

Demokraatide kontrolli all olev USA kongressi esindajatekoda võttis neljapäeval vastu otsuseid, millega lõpetatakse tööseisak rahandusministeeriumi ja mitu valitsusasutust. Märkimisväärne on see, et demokraatide eelnõude poolt hääletas ka kaheksa vabariiklasest rahvasaadikut. Samas on tõenäoline, et vabariiklaste kontrolli all olev senat nendele meetmetele heakskiitu ei anna, vahendas Hill.

Kunagine vabariiklasest esindajatekoja liige Charlie Dent aga kommenteeris, et tema erakond paistab tööseisaku puhul olevat rollis Must Rüütel komöödiafilmis "Monty Python ja Püha Graal". "Nad kujutavad ette, et nad on võitmas, kuigi samal ajal on neil käed ja jalad otsast raiutud," nentis ta.

Väljaanne Vox on aga teinud põhjaliku ülevaate 20 varasemast USA valitsuse tööseisakust ehk kuidas need algasid, kuidas arenesid ja kuidas lõppesid.

Toimetaja: Maria-Ann Rohemäe, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: