Timo Soini parlamendivalimistel ei kandideeri

Timo Soini Tallinnas enne vabariigi aastapäeva.
Timo Soini Tallinnas enne vabariigi aastapäeva. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Soome välisminister Timo Soini teatas, et ei kandideeri enam parlamendivalimistel ja alustab elus uut teekonda.

Soini kirjutas oma blogis, et rahvaesindaja ameti järel algab tal uus teekond. Soini lubas aidata oma erakonda Sinine Tulevik valimiskampaanias. Postituse lõpus tänas Soini jumalat, et see on talle pikal teekonnal jõudu andnud.

Soini on olnud parlamendis alates 2003. aastast. Eelmistel eduskunna valimistel sai sa ta Uusimaa läänis ligi 30 000 häält ja aitas nõnda parlamenti mitmeid parteikaaslasi.

Soini juhtis aastast 1997 parteid Põlissoomlased, tõstes selle marginaalsest suureks erakonnaks. 2017. aasta kevadel andis ta teada, et ei kavatse enam parteijuhiks kandideerida. 

Juulis 2017 hääletasid põlissoomlased oma esimeheks Jussi Halla-aho, mille järel erakond lõhenes. Soini ja veel 19 rahvaesindajat, sealhulgas tollased põlissoomlaste ministrid, lõid uue koosluse, millest sündis erakond Sinine Tulevik.

Siniste toetus on olnud arvamusuuringutes väga madal. Viimasel ajal on see küündinud vaid umbes ühe protsendini. Seetõttu näib, et siniste seadusandjatel on äärmiselt raske saada tagasi parlamenti valitud.

Soomes lõpeb teisipäeval kandidaatide ülesseadmine aprillis toimuvateks parlamendivalimisteks, taotlused tuleb üle anda hiljemalt kella 16-ks.

Samaks ajaks tuleb ringkondade valimiskomisjonidele esitada ka avaldused valimisliitude ja ühisnimekirjade kohta.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: