Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud

Alkoholilett Valmieras
Alkoholilett Valmieras Autor/allikas: Priit Luts/ERR

Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava liidu (ATML) koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

"Võrreldes Eesti sisemüügi rekordaastatega on nüüdseks nii kange alkoholi kui õllemüügid kukkunud suurusjärgus 40 protsenti. Maksulaekumised on samuti stabiliseerumas, õllemüügist laekub sel aastal rohkem aktsiisi kui ühelgi varasemal aastal," ütles liidu tegevjuht Triin Kutberg BNS-ile.

Ta lisas, et kuna Lätis tõuseb sel aastal alkoholiaktsiis, siis on Eestil hea võimalus kehtestada järgnevaks neljaks aastaks maksurahu, mille käigus lasta turul rahuneda ning luua eeldused pikaajaliselt jätkusuutlikuks aktsiisipoliitikaks.

Eesti õlletootjate liit teatas samas reedel, et möödunud aastal müüdi Läti piiril õlut võrreldes 2017. aastaga 50 protsenti enam, siidreid ja long-drinke müüdi samas tunamulluse aastaga võrreldes 2,2 korda ehk 120 protsenti rohkem.

Liidu poolt kokku koondatud müügitulemustest nähtub, et 2018. aastal müüdi Läti piiril õlut kokku 27,1 miljonit liitrit, aasta varem oli vastav number 18,1 miljonit liitrit. Siidreid ja long-drinke müüdi liidu andmetel mullu 5,1 miljonit liitrit, samas 2017. aastal müüdi neid 2,3 miljonit liitrit.

Eesti õlletootjate liit on joogi-ja õlletootjate katusorganisatsioon, mis esindab Eesti suurimaid õlle- ja muu lahja alkoholi tootjaid. Liidu müügistatistika on kogutud liikmesorganisatsioonidelt.

Alkoholitootjate ja maaletoojate liit koondab aga Eesti suurimaid veini ja kange alkoholi tootjaid ja maaletoojaid. Liitu kuulub 13 ettevõtet: AS Liviko, Altia Eesti AS, Pernod Ricard Estonia OÜ, AS Prike, Tridens AS, MOE OÜ, Estonian Spirit OÜ, AS Remedia, Amber Distribution OÜ, Dunker Estonia OÜ, AS Avallone, AS Coca-Cola HBC Eesti ning Brown-Forman Netherlands B.V.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: