X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erakonnad ei jõua endiselt poliitilise välireklaami kaotamises kokkuleppele

Foto: Sim Lõvi /ERR

Poliitilise välireklaami keelu kaotamises pole koalitsioonierakonnad kokkuleppele jõudnud, ütles "Aktuaalsele kaamerale" riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants. Sotsiaaldemokraat Rein Randver arvab, et välireklaami valimiseelne keeld jääb kehtima ka järgmisel kevadel, kui on riigikogu valimised.

Kehtiva seaduse järgi tuleb poliitilised plakatid tänavalt koristada 40 päeva enne valimisi. Samal ajal jätkub aga kampaania näiteks sotsiaalmeedias. Vabaerakonna eelnõu, mis tühistaks välireklaami valimiseelse piirangu, on riigikogus olnud esimesel lugemisel ning jäänud seisma.

"See on jäänud suuremate erakondade tahtmatuse taha seda küsimust reguleerida. Meil oli ju kaks mõtet. Vabadus peab olema, aga vabadust saab piirata sellel määral, et reklaamid ei oleks suuremad kui üks ruutmeeter," ütles Vabaerakonna fraktsiooni liige Andres Herkel.

Põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants ütleb, et Vabaerakonna eelnõul pole piisavalt toetajaid. Kristen Michal Reformierakonnast arvab, et välireklaami piiramine oli rumal idee, sest nahhaalsemad on seda püüdnud alati eirata. Samas tühistamise kokkulepet pole.

"Koalitsioon ei ole suutnud kokku leppida omavahel, neil on endiselt mingisugune alltekst omavahel, et piiraks vähem, aga piiraks," ütles Michal.

Mihhail Korb Keskerakonnast on samuti sama meelt, et välireklaami piirang pole toonud oodatud kasu. Korb aga ei usu, et valitsusliit jõuaks omavahel kokkuleppele ja kirjutaks uue eelnõu.

"No siis ilmselt kellelegi ei meeldi. No, ei ole sellist kokkulepet ja ma arvan, et kõik jääb nagu ta on," arvas Korb.

Tühistamist toetav Marko Pomerants põhjendab, et kokkulepped on jäänud selle taha, et välireklaami piirangute kaotamisega koos on pakutud uusi. Sotsiaaldemokraat Rein Randver selgitab, et oluline oleks näiteks kampaania rahaline lagi.

"Pigem valimiste perioodil kogu reklaami piirang, mitte ainult plakatite," sõnas Randver.

"Nii, et me loome jälle uusi raskusi, mida me hakkame kunagi jälle meisterlikult ületama. Ole sa konservatiiv või liberaal - liberaalsus oleks mõistlik tee," ütles Marko Pomerants.

Riigikogu valimised on 3. märtsil 2019. aastal ja Euroopa Parlamendi valimised kaks kuud hiljem. Võib arvata, et politsei saab poliitilise välireklaami piirangu ajal tublisti tööd, sest ajal, kui riigikogu valimiste reklaam on keelatud, on lubatud Euroopa Parlamendi valimiste reklaam.

Poliitilise välireklaami keeld on üks nendest probleemidest, mille tõstis esile õiguskantsleri büroo pärast kohalikke valimisi möödunud sügisel. Politsei pidi üle 200 korra kontrollima, kas välireklaami piiranguid on rikutud. Õiguskantsler Ülle Madise on teinud ettepaneku valimiseelne poliitiline välireklaam tühistada, kuid riigikogu ei ole ikka veel suutnud otsustada.

"Selline täielik välireklaami keeld on küllaltki erandlik ja kui vaadata teistes riikides ringi, siis ikkagi enne valimispäeva on näha, et valimised tulevad. Loomulikult ühele inimesele see meeldib ja teisele mitte ja ka minul on isiklik arvamus olemas, aga veel kord - probleemi kese on selles, et kui keeld kehtib, tuleb sellest, kas kinni pidada või siis kui selle keelu alles hoidmisel ei ole küllaltki kaalukat põhjust, siis tuleb seda keeldu lõdvendada. Aga igal juhul ei tohiks panna politseid tegema tühisõite," rääkis Madise.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: