ERR Rotterdamis: Holland on Brexitiks valmistunud juba pikka aega

Kuigi Suurbritannia ei ole endiselt Brexiti-otsuseni jõudnud, on paljud ettevõtted ja riigid juba alustanud selleks valmistumist, eelkõige arvestatakse kõige järsemat stsenaariumit, mille järgi Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust leppeta juba üheksa nädala pärast. Suurimat muret teevad ettevõtjatele võimalikud tolliprotseduurid ja naela kurss.

Euroopa suurima, Rotterdami sadama väravas ei lakka laevaliiklus hetkekski. Aastas liigub sealt läbi 470 miljonit tonni kaupa, millest 40 miljonit moodustab kaubavahetus kohe mere vastaskaldal asuva Suurbritanniaga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sadama kõrval laos tegutseb köögivilju ja lilli Ühendkuningriiki saatev DailyFresh Logistics. Et äri peagi kokku ei kukuks, on tööle võetud Brexiti-inimesed.

"Me palkasime mõned inimesed, kes veavad projekti ja töötavad muudatustega. Lisaks tegime suure investeeringu infotehnoloogiasse. See on märkimisväärne rahasumma, mille me oleme investeerinud, teadmata, kas meil seda üldse vaja läheb," rääkis ettevõtte müügijuht Pim Leenheer.

Rotterdami sadama ümbrus on kaetud kasvuhoonetega. Sealsete kurgi-, tomati- ja lillekasvatajate jaoks on Ühendkuningriik oluline turg.

Hollandi ettevõtjad ja riik hakkasid Brexitiks valmistuma ammu. Juurde on palgatud sadu tollitöötajaid.

"Eeldame, et 29. märtsiks on meil umbes 300 inimest koolitatud ja töövalmis. Oleme juba umbes 500 inimest tööle võtnud, neid praegu koolitatakse. Selle tulemusena oleme esimesteks Brexiti tagajärgedeks valmis," selgitas Hollandi tolliameti direktor Nanette van Schelven.

Hollandi naaberriigi Belgia Flandria investeeringute ja kaubanduse agentuuri Brexiti koordinaator Tonia van de Vyver oma Brüsseli kontorisse praegu sageli ei satu. Ta sõidab ringi ja jagab ettevõtjatele infot. Põhimured on toll ja naela kurss.

"Sektorid, mis on Flandrias enimhaavatavad põllumajanduskaupade kõrval, on lennundus, autotööstus ja tekstiilitööstus. Nad on haavatavad, sest esiteks sõltuvad nad väga suurel määral Suurbritannia turust, teiseks ootavad neid leppeta Brexiti korral suhteliselt kõrged tollimaksud," rääkis Flandria investeeringute ja kaubanduse agentuuri van der Vyver.

Flandria riiklik agentuur pakub ettevõtjatele ka toetusi alternatiivsete turgude leidmiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: