Barnier välistas Iiri tagavaraplaanile ajalise piirangu seadmise

{{1548331080000 | amCalendar}}
Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier.
Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier lükkas neljapäeval tagasi võimaluse, et EL ja Suurbritannia lepivad kokku Iiri tagavaraplaanile ajalise piirangu seadmises, sest siis kaotaks plaan oma mõtte.

Barnier ütles enne kohtumist Saksa kantsleri Angela Merkeliga raadiojaamale Deutschlandfunk, et Iiri tagavaraplaani eesmärk on anda Iirimaale garantii, et ei tule niinimetatud kõva piiri.

Pealäbirääkija välistas ka võimaluse, et London ja Dublin sõlmivad piirileppe EL-ist eraldiseisvalt. Ta ütles: "Küsimus ei ole ainult Iirimaas. Kõik asjad, mis tulevad Ühendkuningriigist üle Iiri piiri sisenevad ühisturule. Seega ei ole see ainult Iiri küsimus, see on Saksamaa, Prantsusmaa, Poola – kogu ühisturu küsimus."

Poola välisminister Jacek Czaputowicz tegi esmaspäeval Iiri piiri küsimust ümbritseva patiseisu lahendamiseks ettepaneku määrata Suurbritannia lahkumisleppes Iiri piiri garantiile viieaastane ajalimiit.

Iiri välisminister Simon Coveney ütles vastusena, et tagatisele ajalise limiidi seadmine tähendaks sisuliselt, et "tegemist ei ole garantiiga".

Poola ettepanekule avaldas kolmapäeval toetust Briti väliskaubandusminister Liam Fox, öeldes: "Ma tervitan sellist konstruktiivset mõtlemist. Peaminister on teinud väga selgeks, et me peame tervitama igat varianti, mis lubab meil Iiri tagavaraplaani küsimuse lahendada."

Eurosaadikud: Iiri tagavaraplaanita Brexiti lepe heakskiitu ei saa

Europarlamendi saadikud hoiatasid neljapäeval, et nad ei ratifitseeri Iiri piiri teemal tagatisteta Suurbritannia lahkumislepet. 

Briti peaminister Theresa May sõlmis novembris oma Euroopa Liidu kolleegidega lahkumisleppe, mille järgi jääb Ühendkuningriik EL-i tolliliitu kuni kaubandusleppe sõlmimiseni, et vältida niinimetatud kõva piiri Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel.

Briti parlament lükkas 15. jaanuaril aga lahkumisleppe tagasi, tuues põhjuseks just Iiri tagavaraplaani, mis nende silmis võib jätta Ühendkuningriigi alatiseks tolliliitu.

May on väljendanud lootust, et saab Brüsselilt Iiri tagavaraplaani osas järeleandmisi, et lahkumisleppele parlamendi toetust saada.

EL on uued läbirääkimised aga välistanud ja europarlamendi Brexiti töörühma juht Guy Verhofstadt hoiatas, et isegi kui tagavaraplaani ei plaanita kunagi kasutada, ei saa europarlament anda toetust sellisele Brexiti leppele, milles selline tagatis puudub. 

Iiri peaminister hoiatab Suurbritanniat leppeta Brexiti eest

Iiri peaminister Leo Varadkar hoiatas neljapäeval Suurbritanniat tohutute raskuste eest Euroopa Liidust leppeta lahkumise korral, sest sel juhul ei saa ta teiste maailma riikidega kaubandusleppeid sõlmida.

Varadkar ütles Šveitsis Davosi majandusfoorumil, et leppeta Brexiti korral ei leia Suurbritannia end mitte üksnes väljaspoolt Euroopa ühisturgu, vaid ei ole ka osaline EL-i kaubanduslepetes riikidega nagu Jaapan, Kanada ja Lõuna-Korea.

Kuna Iiri piiri probleem on ikka veel lahendamata, "läheb neil väga raskeks mingeid kaubandusleppeid sõlmida", lisas ta.

Üks leppeta Brexiti soovijate põhiväide on, et see annab Suurbritanniale võimaluse hakata kohe kogu maailmas kaubandusleppeid sõlmima.

Varadkar soovitab Briti parlamendiliikmetel ratifitseerida kokkulepe, mille peaminister Theresa May on EL-iga saavutanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: