Prantsusmaa ärgitas firmasid leppeta Brexitiks tõsisemalt valmistuma

Pariis.
Pariis. Autor/allikas: Lucas Barioulet/AFP Photo/Scanpix

Prantsusmaa valitsus ärgitas reedel ettevõtteid tõsiselt valmistuma leppeta Brexitiks ja soovitas neil otsida uued äripartnerid väljaspool Ühendkuningriiki.

Valitsus avaldas 28-leheküljelise nõuande, kus märgitakse, et ettevõtted, millel on Briti varustajad või allhankijad, peaksid hakkama otsima alternatiive.

Ettevõtted, mis tegutsevad erisektorites Euroopa Liidu määruste järgi, näiteks ravimifirmad, peaksid kaaluma oma Briti äri Mandri-Euroopasse toomist, soovitas valitsus.

Ühendkuningriigis töötajaid omavatel firmadel paluti selgeks teha, kuidas leppeta Brexit mõjutaks sotsiaalmaksu tasumist ja soovitati vahetada sealne tööjõud ajutiste töötajate vastu.

Finantsteenuste lepingud tuleks üle kanda Euroopa Liitu ja Ühendkuningriigist tuleks välja tuua ka konfidentsiaalsed andmed, soovitas valitsus.

Firmad, mis teevad Euroopa Liidu rahastatud projektides koostöös Briti firmadega, peaksid nüüd otsima partnerid mujalt, hoiatas Pariis.

Prantsusmaal on praegu umbes 30 000 firmat, mis ekspordivad kaupu ja teenuseid Ühendkuningriiki tariifideta. See eksport moodustab Prantsuse sisemajanduse koguproduktist (SKP) umbes kolm protsenti.

Prantsuse Euroopa minister Nathalie Loiseau ütles ajakirjanikele, et kuigi Prantsusmaa tahab Brexiti järel teha Ühendkuningriigiga vastastikku kasulikku ja lähedast koostööd, oleks riikide suhe kehvem kui praegu.

"Äri ja kodanike mõttes ei ole ühtegi lihtsamat, kasulikumat, täielikumat suhet, kui liikmelisus Euroopa Liidus," ütles ta.

Ta ärgitas ka Prantsuse firmasid jääma rahulikuks. "Ärme satu paanikasse, kuid valmistugem erinevateks stsenaariumiteks," ütles ta.

Prantsusmaa, nagu ka teised Euroopa Liidu riigid, valmistuvad võimalikuks leppeta Brexitiks 29. märtsil, sest Briti parlament lükkas hiljaaegu tagasi novembris Brüsseliga sõlmitud lahkumisleppe.

Kui Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust leppeta, koheldaks seda kolmanda riigina, millega ei ole kaubanduslepet.

Prantsusmaa kui Ühendkuningriigi üks lähedasemaid naabreid on selleks valmistudes käiku lasknud tegevuskava, milles kulutatakse 50 miljonit eurot sadamate ja lennujaamade piirikontrolli tugevdamiseks.

Palkama on hakatud ka umbes 740 täiendavat tolli- ja veterinaarametnikku ja võetud vastu seadus, mis lubab leppeta Brexiti korral valitsusel võtta erakorralisi otsuseid vastu määrustega.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: