Huko Aaspõllu | Ratsa rikkaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Tasuta asju ei ole. Keegi ei taha sulle asja eest, teist taga raha anda, hoiatab Huko Aaspõllu Vikerraadio päevakommentaaris hõlptulu lubavate petuskeemide eest.

Eilne Äripäev kirjutas, et Eestis on hakanud levima järjekordne kiiret rikastumist lubav skeem. Seekordse asja tuum on müüa inimestele informatsiooni sellest, kuidas mingis keskkonnas kaubeldes on võimalik ülikiiresti teenida. Skeemi sihtgrupp on noored, kellele lubatakse kohe tähtedeni jõudmist.

Lisaks ei pea skeemiga liitujad üldse selle eest maksma, kui nad leiavad veel kaks uut liitujat. Uute liitujate leidmiseks on isegi kaasa pandud 25-leheküljeline juhend. See õpetab detailselt, kuidas mõnd vana tuttavat veenda.

Skeemi Eesti "nägu" on noor kõhn mees, kes armastab endast väga valitud pilte sotsiaalmeediasse postitada. Näidata end head elu elavana. Reisid, autod ja muu selline.

See kõik näeb välja nagu selge püramiidskeem, ent tootena see justkui tutvustas õpetust, kuidas hakata raha teenima rahvusvahelisel valuutaturul, mida kutsutakse ingliskeelse nime järgi forexiks (foreign exchange market). Sellel turul tegutsevad peamiselt suured rahvusvahelised pangad ja sellel kujunevad kauplemise käigus valuutakursid.

Et keegi valuutaturul võidaks, peab alati keegi kaotama. Kellegi kasum on alati kellegi kahjum. Kuivõrd kauplemisele lisanduvad ka erinevad kulud, on valuutaturul kauplemine kokkuvõttes alati negatiivse summa mäng. Lisaks on kurisimuutuste ennustamine tavainimesele pigem õnnemäng.

Ei ole viisi, kuidas inimesed võiksid igavesti rikastudes valuutaturul kodust kaubelda. Kui oleks, siis ei müüdaks seda teadmist mõnesaja euro eest suvalistele inimestele, vaid nende imenippide leidjad kasutaksid neid selleks, et ise rikastuda. See, et midagi olemas pole, ei ole samas kunagi takistanud erinevaid inimesi teistelt selle eest raha võtmast.

Lubadus hõlptulust on paljudele atraktiivne. Mõte, et istud kusagil palmisaarel ja teenid vaevata valuutaturul raha, on ju ometigi kaasakiskuv. Kui veel suure sisendusjõuga inimene sulle seletab, kuidas sinu igapäeva raskused jäävad seljataha kohe kui tema õpetust tõena võtad, siis võib-olla hakkadki pisut uskuma.

See ei ole seotud ainult konkreetse eilse näitega. Erinevad ristturundusskeemid, püramiidid ja muud asjad on erineva intensiivsusega Eestis levinud juba ammu. Näiteks aasta tagasi kukkus kokku skeem nimega Kairos Technologies. Selles lubati passiivset sissetulekut selle eest, et sa maksad raha, paigaldad enda arvutisse programmi ja sissetulek hakkab tulema.

Loomulikult ei hakanud ja asi jooksis visinaga kokku. Skeemis osalenud kaotasid tuhandeid. Seda avalikult propageerinud inimene ütles, et tema ei vastuta millegi eest.

Või näiteks projekt, mille käigus lubati inimestele müüa niinimetatud krüptovaluutat. Algselt oli selle nimi Onecoin, siis Nanocoin ja lõpuks Nano Club. Pole ühtegi märki, et selle puhul oleks mingitki toodet eksisteerinud. Aga suurelt hulgalt inimestelt koguti raha kokku. Aastaid anti neile pidevalt lubadusi, et kohe on nad miljonärid. Praeguseks on nad kõik oma rahast ilma.

Üks selle skeemi juhtnägudest ütles, et tema millegi eest ei vastuta ja tema milleski süüdi ei ole. Ma ei oska öelda, mida ta praegu teeb, kuid sotsiaalmeedias üritab ta jätta muljet edukast ja jõukast elust.

Need on lihtsalt mõned näited, mis mulle kohe meelde tulid. Kindlasti on Eestis levinud asju, millega ei ole õnnestunud inimesi kaasata. Samuti on kindlasti skeeme, mis meediasse ei ole jõudnud.

Skeemide korraldajad proovivad kaasata hulga inimesi, kes neile oma raha annavad. Samuti üritavad nad oma ohvreid-kaasosalisi veenda, et nood skeemi levitama hakkaksid. Räägitakse terminites, mis kriitilises vaates mingit valgust ei kannata. Kui keegi lubab passiivset sissetulekut, siis kes selle kinni peaks maksma? Mille eest? Kui see vastus on "skeemiga liitujate arvelt", siis on ju selge, et reaalsuseks see ei saa. Inimesi on piiratud hulgal ning nii saavad ka võimalikud liitujad ühel hetkel otsa.

Keegi meist ei ole tark ja ettevaatlik sada protsenti ajast. Teinekord inimesed avastavad alles üsna hilja, mida nad on uskuma jäänud. Samas tasub meeles pidada, et tasuta asju ei ole. Keegi ei taha sulle asja eest, teist taga raha anda. Ei praegu ega ka tulevikus. Päris elus ei saa kõik rikkaks saada. Ükskõik, kui palju keegi seda lubab. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: